سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶

یکی از مهم ترین زمینه های عفاف، عبادت و راز و نیاز با خداست. قرآن با صراحت تمام، نماز را عامل بازدارنده انسان از فساد و گناه می داند و می فرماید:

إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهی عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکرِ[۱]

نماز (انسان را) از زشتی ها و منکرات بازمی دارد.

طبیعت نماز از آنجا که انسان را به یاد نیرومندترین عامل بازدارنده، یعنی اعتقاد به مبدأ و معاد می اندازد، دارای اثر بازدارندگی از فحشا و منکر است. البته هر نمازی به همان اندازه که از شرایط کمال و روح عبادت برخوردار است، نهی از فحشا و منکر می کند. ممکن نیست کسی نماز بخواند و هیچ گونه اثری در او نبخشد، هرچند نمازش صوری و خودش آلوده به گناه باشد؛ البته مسلماً این گونه نماز تأثیرش کم است.

نقل شده جوانی از انصار، نمازش را با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ادا می کرد اما با این حال مرتکب گناهان هم می شد. این موضوع را به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم خبر دادند؛ حضرت فرمود: سرانجام نمازش روزی او را از این اعمال باز خواهد داشت.[۲]

امام صادق علیه السلام فرمود:

هرکس می خواهد بداند نماز وی پذیرفته درگاه الهی هست یا نه، باید بنگرد که نمازش تا چه حد او را از زشتی ها و پلیدی ها باز داشته است؛ پس به همان مقدار از او پذیرفته شده است.[۳]

و همان قدر که نماز و یاد خدا، انسان را از فساد و گناه حفظ می کند، ترک نماز، زمینه پیروی از شهوات و انجام گناه می شود. قرآن درباره هوسرانان می فرماید:

أَضاعُوا الصَّلاةَ وَ اتَّبَعُوا الشَّهَواتِ[۴]

نماز را ضایع کردند و پیروی از شهوت نمودند.

نماز چون سدّی است میان انسان و گناهان؛ هنگامی که این سدّ شکسته شود، غوطه ور شدن در شهوات، نتیجه قطعی آن است. با نگاهی به جامعه و زندان ها و سوابق زندانیان می توان به این نتیجه رسید که پایین ترین سطح جرم و فساد از نمازگزاران است و در یک نظرسنجی که مؤلف در چندین زندان کشور انجام داده، همه زندانیان اعتراف کردند که اگر نماز می خواندیم به زندان نمی آمدیم.

پی نوشت ها:
[۱] عنكبوت/ ۴۵٫
[۲] تفسير نمونه، ج ۱۶، ص ۲۸۶٫
[۳] بحارالانوار، ج ۱۶، ص ۲۰۵؛ تفسير نمونه، ج ۱۶، ص ۲۸۷٫
[۴] مريم/ ۵۹٫
منبع : اکبری، محمود؛ عفت و پاکدامنی در اسلام، ص: ۵۳دسته بندی مطلب : سایر
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز