با توجه به این كه قرآن مسجد را برای عبادت خداوند قرار داده است (سوره حج آیه ۲۵) از چه راهی میتوان مردم را برای اقامه نماز صبح و حضور در نماز جماعت، ترغیب نمود تا مساجد از رونق بیشتری برخوردار شود؟

* همانطور كه اشاره شد نماز خواندن در مسجد بر مكان دیگر ترجیح دارد (سوره نساء آیه ۱۰۸) برای ترغیب و تشویق مردم و حضور آنان در مسجد و اقامه نمازها بویژه نماز صبح اجرای اموری لازم است؛ از جمله:

۱٫ بازگو كردن اهمیت نماز جماعت؛ چنان كه خداوند میفرماید: «واَقیموا الصَّلوةَ وءاتوا الزَّكوةَ واركَعوا مَعَ الرّكِعین؛(بقره،۴۳) نماز را اقامه كنید و زكات بپردازید و (نمازتان) با ركوع كنندگان، ركوع كنید.» كه مقصود از «واركَعوا مَعَ الرّكِعین»، شركت در نماز جماعت نیز می باشد (۱). و در روایتی در اینباره می خوانیم: اگر یك نفر به امام جماعت اقتدا كند هر ركعت از نماز آنان ثواب صد و پنجاه نماز دارد و اگر دو نفر اقتدا كنند، هر ركعتی ثواب ششصد نماز دارد… و هر چه بیشتر شوند، ثواب نمازشان بیشتر میشود تا به ده نفر برسند و عدّه آنان كه از ده گذشت، اگر تمام آسمانها كاغذ و دریاها مركب و درختها قلم و جن و انس و ملائكه نویسنده شوند، نمیتوانند ثواب یك ركعت آن را بنویسند!

۲٫ پخش كردن اذان از بلندگوی مساجد، به خصوص پخش اذان صبح؛ (البته با ملاحظات خاص)

۳٫ داشتن امام جماعت درمساجد، به خصوص رعایت حضور به موقع امام در مساجد و رعایت كردن وقت و حوصله نمازگزاران؛

۴٫ اجرای برنامه های متنوع در مساجد و رعایت كردن نظم و انضباط در آغاز و پایان آنها و… (۲).

——————————————————————
۱٫ مجمع البیان، علامه طبرسی، ج ۱، ص ۲۱۵، ذیل آیه ۴۳ سوره بقره.
۲٫ ر.ك: امام خمینی؛ آداب نماز، عباس عزیزی، تفسیر و پیام آیات نماز؛ سازمان مركز اولیاء و مربیان، نماز در سیمای خانواده.دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز