در یك نگاه كلی، قرآن كریم، انسانها را نسبت به برپایی نماز به چهار دسته تقسیم میكند:

۱٫ گروهی كه به طور كلی، بی توجه و بی اعتنا به این فریضه الهی می باشند و نماز نمی خوانند: از مجرمان [میپرسند] چه چیز شما را به دوزخ وارد ساخت؟ میگویند از نمازگزاران نبودیم.(مدثر،۴۰ـ۴۳).

۲٫ گروهی كه در اثر بی توجهی به نماز، در بعضی از زمان ها، نماز می خوانند، خداوند به اینان وعده وارد شدن در وادی «غی» را در دوزخ داده، می فرماید: (فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَوةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَتِ فَسَوْفَ یلْقَوْنَ غَیا) (۱)؛ امّا پس از آنان، فرزندان ناشایسته ای روی كار آمدند كه نماز را تباه كردند و از شهوات پیروی نمودند؛ پس به زودی مجازات گمراهی خود را خواهند دید.

۳٫ دسته ای كه همیشه نماز می خوانند ولیكن در اقامه آن سهل انگاری می كنند؛ خداوند به دلیل بی توجهی آنان به نماز، چنین خطابشان می فرماید: وای بر نمازگزارانی كه در نماز خود سهل انگاری میكنند (ماعون،۴ـ۵).

۴٫ مؤمنانی كه بر این فریضه الهی مواظبت كرده، با قلبی خاشع آن را به پا میدارند. خداوند درباره آنان می فرماید: مؤمنان رستگار شدند؛ آنها كه در نمازشان خشوع دارند؛… و آنها كه بر نمازهایشان مواظبت می نمایند. اینان وارث فردوس (جایگاهی در بهشت) هستند. (مؤمنون، ۱ ـ ۲ و ۹).

* دختری نوزده ساله هستم و در یك خانواده مذهبی زندگی میكنم، ولی برخلاف سایر افراد خانواده به نمازم، كمتر اهمیت میدهم، ولی به سایر عقایدم پایبندم، امّا احساس میكنم آنها هم هر لحظه كمرنگتر می شود، لطفاً مرا كمك كنید.

* یكی از شرایط مؤمن واقعی این است كه همیشه نماز را به پا دارد (معارج، ۲۳). خداوند به كسی كه در نماز خود سهل انگاری میكند؛ مثلاً گاهی نماز میخواند و گاهی نمیخواند یا در نماز دقت نمیكند و آن را با آداب صحیح و واجبش به جای نمی آورد و… در قرآن وعده عذاب داده است (ماعون، ۴ و ۵).

قرآن كریم در توصیف نمازگزاران میفرماید: نمازگزاران كسانی هستند كه: (عَلَی صَلاَتِهِمْ دَآئِمُونَ) (۲) ؛ نمازها را پیوسته بجا می آورند؛ یعنی همه نمازها را در اوقات معین خود انجام میدهند، نه این كه گاهی بخوانند و گاهی نخوانند، یا شب نماز بخوانند، اما صبح نخوانند.در روایات هم بر انجام دادن نماز بسیار تأكید شده است. پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: كسی كه نمازش را از روی عمد ترك نماید از ذمّه خداوند و پیامبر اسلام بری شده و پیمان شكنی نموده و پیوندهایی كه خداوند دستور برقراری آن را داده بریده است، زیرا خداوند میفرماید: اینان كسانی هستند كه بر آنها لعنت (فرستاده شده) است و برایشان بدی و سختی سرای آخرت مهیا شده است(۳) . (رعد، آیه ۲۵). پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) میفرماید: اگر مردم میدانستند كه نماز عشا و نماز صبح چه قدر اهمیت و ارزش دارد، آن دو را به جا می آوردند، حتی در سخت ترین شرایط؛ سپس فرمود: نماز عشا و صبح كفاره اعمالی است كه در بین این دو (صبح و شب) انجام می شود(۴) .

در تفسیر آیه ۷۸ سوره اسراء نیز از امام صادق(علیه السلام) نقل شده كه: مقصود از «قرءان الفجر» نماز صبح است كه اگر در اول وقتش خوانده شود، دوبار برای او ثبت میشود هم فرشتگان شب آن را ثبت میكنند و هم فرشتگان روز؛ (إِنَّ قُرْءَانَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا) (۵) ؛ چرا كه قرآن فجر، مشهود (فرشتگان شب و روز) است! (۶) پیش از این نیز به آثار ترك نماز اشاره شد(۷).

—————————————————————–
۱٫ مریم،آیه۵۹٫
۲٫ معارج،آیه۲۳٫
۳٫ كلینی، اصول كافی، ج۲، ص۲۸۵٫
۴٫ محدث نوری، مستدرك الوسائل، ج۶، ص۴۵۳٫
۵٫ اسراء،آیه۷۸٫
۶٫ ر.ك: شیخ حر عاملی، وسائل الشیعة، ج۴، ص۲۱۲ـ۲۱۳؛ همان، تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۲۲۲ـ۲۲۳٫
۷٫ ر.ك: شماره ۶ پیامدهای ترك نمازونیز:بحارالانوار، ج۷۹، ص۲۲۴٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز