چرا زنان در نماز باید پوشش و حجاب داشته باشند؟ آیا در قرآن به این موضوع اشاره ای شده است؟

نخست لازم به یادآوری است كه قرآن به مسئله پوشش زن در نماز اشاره ای به صراحت ندارد، لكن روایاتی كه به تفسیر آیاتی همچون آیات ۲۶ و ۳۱ سوره اعراف پرداخته اند به این مسئله اشاره كرده اند (۱). اما فقها به استفاده از روایاتی كه در این زمینه وارد شده به مسئله پرداخته اند.

درباره پوشش در نماز باید گفت: مسئله محرم و نامحرم مربوط به انسانهاست و خداوند منزّه از آن است، ولی فلسفه پوشش انسان تنها مربوط به مسئله محرم و نامحرمی نیست، چون بر هر نمازگزاری (زن باشد یا مرد) واجب است خود را در نماز به مقداری كه در شرع مقدس واجب شده بپوشاند؛ اگرچه تنها باشد و در خلوت نماز بخواند و هیچ كس او را نبیند.

پوشش برای انسان، اعم از زن و مرد، نوعی كرامت الهی است. تنها آدمیان لباس می پوشند، امّا هیچ حیوانی لباس نمی پوشد؛ بنابراین پوشش نشانه ای برای شخصیت و احترام انسان محسوب می شود (۲)؛ افزون بر این، در نماز علاوه بر خشوع قلبی، خشوع ظاهری و احترام در مقابل ذات حق تعالی هم لازم است و آنچه خداوند برای بانوان در خضوع و احترام بندگی می خواهد، مسئله رعایت حجاب هنگام نماز است. قرآن كریم میفرماید: (وَ نَحنُ أَقرَبُ إِلَیهِ مِن حَبلِ الورِید) (۳)؛ و ما از شاهرگ [او](انسان) به او نزدیكتریم.

از اینكه خداوند، رعایت حجاب را هنگام نماز واجب كرده، می فهمیم كه حجاب، بهترین و تنها لباسِ حضور نزد پروردگار است. حجاب برای زنان مؤمن، مقدمه قرب و نزدیكی به حق تعالی است و بهترین تمرین برای حفظ و رعایت آن برای بانوان در برابر نامحرم به شمار میرود، زیرا خانمی كه پنج نوبت در شبانه روز در آنجا كه نامحرمی نیست این گونه خود را بپوشاند، بیگمان خود را در برابر نامحرم بهتر می پوشاند؛ البته مسئله لزوم رعایت حجاب برای بانوان در نماز، ممكن است حكمت های دیگری هم داشته باشد كه برای ما معلوم نیست، چون فلسفه و حكمت همه احكام برای ما بیان نشده و آنچه بیان شده نیز به طور كامل به دست ما نرسیده است (۴).

برای آگاهی بیشتر چند كتاب درباره حجاب معرفی می كنیم (۵).

—————————————————————
۱٫ ر.ك: بحارالانوار، ج ۸۰، ص ۱۶۴ـ۱۶۸ـ۱۷۳ـ۱۸۵ / ترجمه المیزان، ج ۸، ص ۸۶٫
۲٫ ر.ك: ترجمه المیزان، ج ۸، ص ۸۶٫
۳٫ ق، آیه۱۶٫
۴٫ اقتباس از: محمد وحیدی، احكام بانوان، ص۱۷؛ علی محمدی، فلسفه حجاب، ص۱۷٫
۵- ۱٫شهریار تهرانی؛ آیا حجاب ضرورت دارد؟، ۲٫ محسن قرائتی و محمد محمدی اشتهاردی؛ پوشش زن در اسلام، ۳٫ مهدی مهریزی؛ حجاب، ۴٫ علی محمدی آشنایی؛ حجاب در ادیان الهی، ۵٫ محمدرضا اكبری؛ حجاب در عصر ما، ۶٫ مقالات كنگره اسلام و زن؛ حجاب و آزادی، ۷٫ محمد مهدی شمس الدین؛ حدود پوشش و نگاه در اسلام، ۸٫ رسول جعفریان؛ رسائل حجابیه، ۹٫ مرتضی مطهری، مسئله حجاب.دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز