چرا با وجودی كه پیامبر(صلی الله علیه وآله) مدت ۲۳سال در میان مردم زندگی كرده، و انجام مستحبات كوچك را به اصحاب یاد میدادند، مانند ورود به مسجد با پای راست و… باز در نحوه وضو گرفتن میان مسلمانان اختلاف است؟ آیا هیچكس طرز وضو گرفتن را ندیده است یا از ابتدا مسلمانان به دو گونه وضو میگرفتند؟

منشأ اختلاف این است كه اهل سنت، روایاتی را نقل میكنند كه برخی از آنها بر مسح پاها و برخی بر شستن پاها دلالت دارد و بیشتر فقهای اهل سنت، روایات شستن را بر روایات مسح مقدم داشته اند. از این رو، آیه وضو(مائده، آیه۶) را هم بر طبق همان روایات معنا و توجیه میكنند.

امّا دانشمندان شیعه در مورد مسح پاها به قرآن استناد میكنند و میفرمایند: این عمل، موافق نص آیه ۶ سوره مائده است، چرا كه «أرجُلكم» عطف بر محل «برؤسكم» می باشد؛ در ذهن خطور نمیكند كه «ارجل» را به وجوه عطف بگیریم. ضمن اینكه روایات امامان معصوم(علیه السلام) نیز مؤید آن است، چرا كه آنان فرزندان به حق رسول اكرم(صلی الله علیه وآله)هستند كه میتوانند بیانگر سیره راستین جدشان باشند و آنچه از امامان به ما رسیده، نیز بیانگر همین وضویی است كه علمای شیعه به آن اعتقاد دارند؛ مثلا در روایتی از «زُراره» و «بُكَیر»، نحوه وضو گرفتن حضرت امام محمدباقر(علیه السلام)نقل شده است. امام باقر تصریح دارد كه وضوی پیامبراكرم(صلی الله علیه وآله) همین گونه بوده است (۱).

——————————————————————–
۱٫ كلینی، فروع كافی، ج۳، ص۲۵ ـ ۲۶، ح۴؛ برای مطالعه بیشتر ر.ك: همان، وسائل الشیعة، باب ۱۵ از ابواب كیفیت وضوء.دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز