پیام و شأن نزول آیه مباركه ۱۱۴، سوره هود چیست؟ و نیز توضیح دهید كه منظور از (طَرَفَیِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِّنَ الَّیلِ) چه چیزی است؟

خدای مهربان در این آیه میفرماید: و در دو طرف روز [اول و آخر آن] و نخستین ساعات شب نماز را برپادار، زیرا خوبی ها، بدیها را از میان می برد. این برای پندگیرندگان، پندی است.

برخی از مفسران درباره شأن نزول این آیه شریف گفته اند: شخصی از كارهای زشت خود ناراحت بود، به همین رو پس از نماز در مسجد از پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) خواست تا او را تنبیه كند، آیه مذكور نازل شد، حضرت به او فرمود: چون بعد از آن كار خلاف، در نماز جماعت شركت كردی، خداوند تو را بخشید، زیرا خوبیها، بدیها را از بین میبرند (۱).

بنابر روایات و سخنان امامان معصوم(علیه السلام) مراد از «طرفی النهار» (دو طرف روز) صبح و مغرب و مراد از «زلفا من اللیل» (اوایل شب)، نماز عشا است؛ پس آیه مذكور اشاره به وقت سه نماز (صبح، مغرب، عشا) دارد. شایان توجه است كه برای همین پیام های موجود در آیه حضرت علی(علیه السلام) میفرماید: از دوست و حبیب خودم رسول خدا(صلی الله علیه وآله) شنیدم كه فرمود: امید بخش ترین آیه قرآن، آیه مذكور است (۲).

————————————————————–
۱٫ ر.ك: طبرسی، مجمع البیان، ج۵، ص۳۴۵، مؤسسة الاعلمی، بیروت.
۲٫ ر.ك: همان، ج۵ـ۶، ص۳۰۵ـ۳۰۹، انتشارات ناصر خسرو.دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز