یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶

پیام آیه ۷۸ سوره اسراء كه میفرماید: (أَقِمِ الصَّلَوةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلَی غَسَقِ الَّیلِ وَقُرْءَانَ الْفَجْرِ…) چیست؟

خداوند مهربان در سوره اسراء، آیه ۷۸، میفرماید: نماز را از هنگام مایل شدن خورشید تا نهایت تاریكی شب [نیمه شب] بر پا دار و همچنین قرآن فجر[نماز صبح] را، زیرا قرآن فجر[نماز صبح] مورد مشاهده[فرشتگان شب و روز] است.

یكی از پیام های مهم آیه یادشده، بیان وقت نمازهای روزانه و اقامه آنها در وقت های خاصی است؛ مثلا از این آیه در می یابیم كه وقت نماز ظهر، هنگام مایل شدن خورشید از نقطه وسط روز است (۱).

حضرت امام محمدباقر(علیه السلام) در تفسیر آیه مذكور میفرماید: «دلوك الشمس» به معنای مایل شدن آن از نقطه وسط روز است و «غسق اللیل»، به معنای نیمه شب است و در واقع اشاره به وقت چهار نماز ظهر، عصر، مغرب و عشا است و «قرآن الفجر» اشاره به وقت نماز صبح است.

بنابراین، پیام مهم آیه مذكور این است كه میخواهد به ما خواندن و به جا آوردن نمازهای پنجگانه و روزانه و وقت آنها را یادآور شود و باید هر مسلمان در این وقت ها نمازهای روزانه اش را ـ كه واجب است ـ به جا بیاورد (۲).

——————————————————–
۱٫ ر.ك: تفسیرنمونه، ج۱۲، ص۲۲۱٫
۲٫ ر.ك: العروسی الحویزی، تفسیر نورالثقلین، ج۳، ص۲۰۵دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز