سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶

سؤال ۱: آيا تلفظ و به زبان آوردن نيت واجب است؟

جواب: خير تلفظ به نيت واجب نيست همان كه بدانيد قصد انجام چه كاري را داريد كه اگر از شما سؤال شود مي‌توانيد پاسخ بدهيد كافي است. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م۹۴۳ و۹۴۵ و استفتائات امام خميني(ره), ج۱, ص۱۵۱،س۸۲)

سؤال ۲: آيا مي‌شود نيت نماز چهار ركعتي را به نيت نماز دو ركعتي بنا به دلايل شرعي تبديل كرد؟

جواب: در موارد خاصي كه در كتب فقهي ذكر شده است مانعي ندارد مثل آنكه نيت نماز ۴ ركعتي نموده است و بعد متوجه شد كه و ظيفه او نماز شكسته است و يا نيت نماز شكسته نموده و در بين نماز متوجه شد كه وظيفه او اتمام است كه به نماز ۴ ركعتي عدول مي‌نمايد و نيز براي رسيدن به نماز جماعت جايز است از نماز واجب عدول به نافله ۲ ركعتي نمايد و پس از سلام، نماز خود را به جماعت بخواند. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), قطع جيبي ،ص۱۵۰، م۷۵۵و۷۶۳)

سؤال ۳: اگر انسان در نماز ريا كند آيا نماز او صحيح است؟

جواب: انسان بايد فقط براي انجام امر خداوند نماز بخواند، پس كسي كه ريا كند يعني براي نشان دادن به مردم نماز بخواند، نمازش باطل است خواه فقط براي مردم باشد، يا خدا و مردم هر دو را در نظر بگيرد. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م ۹۴۶)دسته بندی مطلب : استفتائات
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز