دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶

خواندن نماز ميت بر هر مسلماني (و هر کسي که در حکم مسلمان است) در صورتي که شش سال او تمام شده باشد، واجب است. نماز ميت را بايد پس از غسل کردن ميت و حنوط و کفن کردن او خواند و اگر نماز ميت پيش از اينها يا در بين اينها خوانده شود کفايت نمي‌کند. براي کسي که مي‌خواهد نماز ميت بخواند، لازم نيست شرايط لازم در نماز مانند طهارت بدن و لباس و غيره را دارا باشد يعني کسي که مي‌خواهد نماز ميت بخواند، لازم نيست با وضو يا غسل يا تيمم باشد و بدن و لباسش پاک باشد و اگر لباس او غصبي هم باشد اشکال ندارد. اگر چه بهتر آن است که تمام چيزهايي را که در نمازهاي ديگر لازم است رعايت کند.
آنچه در نماز ميت واجب است، عبارتند از:

۱- قيام: يعني کسي که نماز ميت مي‌خواند بايد ايستاده نماز را به جا بياورد مگر آنکه قادر به قيام نباشد.۲- نيت و قصد قربت: يعني در موقع نيت ميت را معين نمايد و نماز را به قصد قربت بخواند.۳- استقبال قبله: کسي که بر ميت نماز مي‌خواند، بايد رو به قبله باشد و واجب است ميت را مقابل او به پشت بخوابانند به طوري که سر ميت به طرف راست نمازگزار و پاي او به طرف چپ نمازگزار باشد؛۴- تکبيرات پنج‌گانه: و اين که اين تکبيرات و دعاهاي پشت ‌سر آنها را به طوري به دنبال هم بخواند که نماز از صورت نماز خارج نشود و موالات آن حفظ گردد. از ميان واجبات ذکر شده، نيت و قيام براي فرد قادر و تکبيرات رکن نماز ميت هستند و بقيه واجب‌ها غير رکن هستند. نماز ميت پنج تکبير دارد؛ به اين صورت که لازم است نمازگزار پس از تکبير اول شهادتين بگويد و پس از تکبير دوم صلوات بر محمد و آل وي بفرستد و پس از تکبير سوم براي مؤمنين و مؤمنات دعا کند و بعد از تکبير چهارم براي ميت دعا نمايد و به دنبال آن تکبير پنجم را بگويد و به اين ترتيب نماز ميت اقامه مي‌شود. البته نمازگزار هر چه قدر در دعاهاي نماز جهد بيشتري داشته باشد، و دعا بيشتر نمايد و نمازش را با تفصيل بيشتري به جاي آورد فضيلت افزون‌تري خواهد داشت. با توجه به آنچه گفته شد، اگر نماز گزار پنج تکبير به ترتيب زير بگويد کافي است:

ابتدا نيت کند و تکبير اول را بگويد و پس از آن بگويد:

«اشهد ان لا اله الا الله وأن محمداً رسول الله»؛ بعد تکبير دوم را بگويد و پس از آن بگويد: «اللهم صل علي محمد وآل محمد»؛ بعد تکبير سوم را گفته و پس از آن بگويد: «اللهم اغفرللمؤمنين والمؤمنات»؛ بعدتکبير چهارم را گفته و پس از آن بگويد: «اللهم اغفر لهذا الميت» و اگر ميت زن باشد، بگويد: «اللهم اغفر لهذه الميت»؛ و به دنبال آن تکبير پنجم را بگويد. نظر فقها بر اين است که هرگاه پس از دفن ميت، علم حاصل شود که نماز ميت خوانده شده اشتباه بوده است، چنانچه مدتي که موجب متلاشي شدن جسد مي‌شود، نگذشته باشد، نبش قبر شده و نماز اعاده مي‌گردد و الا بدون نبش قبر نماز بر ميت خوانده مي‌شود.نکته ديگر در اقامه نماز ميت اين است که نماز ميت را مي‌توان به صورت افرادي يا جماعت خواند و ديگر اين که براي چند ميت مي‌توان به صورت مجموع يک نماز ميت اقامه کرد که طبيعي است در اين صورت مرجع ضماير و نيت اقامه نماز را بايد به مجموع ميت‌ها در نظر بگيرند.دسته بندی مطلب : نمازهای واجب
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز