پنج شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵

قدا فلح من تزكّي، و ذكر اسم ربّه فصلّي

مسلماً رستگار مي‌شود كسي كه خود را تزكيه كند، و نام پروردگارش را به ياد آورد و نماز بخواند. «اعلي ، ۱۴ ، ۱۵»

و در آيات مورد بحث به نجات اهل ايمان و عوامل اين نجات اشاره مي‌كند نخست مي‌فرمايد( مسلماً رستگار مي‌شود كسي كه خود را تزكيه كند). قد افلح من تزكي و نام پروردگارش را به ياد آورد و به دنبال آن نماز بخواند ، و ذكر اسم ربه فصلي به اين ترتيب عامل فلاح و رستگاري و پيروزي و نجات را سه چيز مي‌ شمرد: (تزكيه) و (ذكر نام خداوند) و سپس (به جا آوردن نماز) در اين كه منظور از (تزكيه) چيست تفسيرهاي گوناگوني ذكر كرده‌ اند.

نخست اين كه منظور پاكسازي روح از شرك است به قرينه آيات قبل و نيز به قرينه‌اين كه مهمترين پاكسازي همان پاكسازي از شرك است.

منظور پاكسازي دل از رذايل اخلاقي و انجام اعمال صالح است.

رستگار شد كسي كه نفس خود را از فجور و اعمال زشت پاك كرد و به زينت تقوي بياراست.[۱]

كلمه‌: (تزكي) به معناي در پي پاك شدن است. و در اينجا منظور پاك شدن از لوث تعلقات مادي دنيوي است كه آدمي را از امر آخرت منصرف و مشغول مي‌كند به دليل اين كه دنبالش فرموده: (بل تؤثرون الحياه الدنيا) الخ و نيز منظور از تزكي برگشتن به خداي تعالي و توبه كردن است.

چون يكي از وسايلي كه دل انسان‌ را از فرو رفتگي در ماديات حفظ مي‌كند توبه است و نيز انفاق در راه خدا است كه باز دل را از لوث تعلقات مالي پاك مي‌كند و حتي اگر دستور داده‌ اند قبل از نماز وضو بگيريم و وضو گرفتن را هم تطهّر خوانده‌اند در حقيقت خواسته‌ اند طهارت از آلودگي‌ هايي كه صورت و دست و پاي انسان در اشتغال به امور دنيا به خود مي‌گيرد مجسم و ممثل كرده باشند. (و ذكر اسم ربه فصلي)

ظاهراً مراد به ذكر نام خدا ذكر زباني و مراد به صلوه همان نماز معمولي و توجه خاص عبودي است كه در اسلام تشريع شده است.

و اين دو آيه به حسب ظاهر مدلولي كه دارند نسبت به همه مصاديق طهارت كه برايتان شمرديم عموميت دارد ولي از نظر روايات وارده‌ از ائمه‌اهل بيت ـ عليهم السّلام‌ـ تنها درباره‌ زكات فطره نماز عيد نازل شده روايات وارده از طرق اهل سنت هم همين را مي‌ گويد.[۲]

پی نوشت :
[۱] . نمونه، ج ۲۶ ص ۲۰۲٫
[۲] . الميزان. ج ۲۰، ص ۶۳۴٫دسته بندی مطلب : دیدگاه قرآن کریم
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز