سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶

– نماز عسرت و تنگدستي
از امام صادق ـ عليه السّلام ـ روايت شده : چون امري بر تو مشكل شود وقت ظهر دو ركعت نماز بخوان، در ركعت اول حمد و توحيد و سه آيه اول از سوره فتح، و در ركعت دوم حمد و توحيد و سوره انشراح، كه بسيار مجرب است.[۱]

– نماز براي طرف شدن فقر
رواي مي گويد: خدمت امام صادق ـ عليه السّلام ـ بودم كه يكي از اصحاب حضرت عرضه داشت يابن رسول الله فدايت شوم، مردي فقيرم. امام ـ عليه السّلام ـ فرمود: روزهاي چهارشنبه و پنج شنبه و جمعه را روزه بگير و ظهر روز جمعه به پشت بام يا بياباني كه كسي تو را نبيند برو و پيغمبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ را زيارت كن و رو به قبيله بنشين و دست راست را روي دست چپ بگذار و بگو: « خداوندا! تويي تو، و اميد به غير تو به نوميدي بدل شود، و آرزومندي به غيرت به نتيجه و مقصود نرسد ، تكيه گاه آن كه تكيه گاهي ندارد، من جز تو تكيه گاهي ندارم ، در كارم فرج و گشايشي قرار ده و مرا از جايي كه گمان ندارم و گمان دارم روزي ده».

بعد بر زمين سجده كن و بگو: «اي فرياد رس! از فضل خويش برايم ممري از روزي قرار ده». و آفتاب روز شنبه بر تو طلوع نكند، مگر با روزي تازه.

نبي اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ چون براي اهل بيتش مشكلي پيش مي آمد مي فرمود: اي اهل من! نماز بخوانيد نماز بخوانيد.[۲]

[۱] . مكارم الاخلاق، ص ۳۳۲٫
[۲] . مكارم الاخلاق، ص ۳۲۳٫دسته بندی مطلب : نمازهای مستحب
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز