سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶

آیت ‌الله‌‌العظمی اراکی(ره)

ان‌ الصلات عمود‌ الدین ان قبلت،‌ قبل ماسواها و ان ردّت،‌ ردّ ما سواها. و هی تنهی عن‌الفحشاء والمنکر.

برای هر عضوی از اعضای بدن وظیفه‌ای است،‌ در ابتدا که قیام و قعود و رکوع و سجود باشد که چهار تا بیشتر نیست. برای هر یک وظیفه است،‌ از فرق سر تا نوک پا،‌ برای چشم،‌ برای گوش،‌ کف،‌ دست‌ها،‌ سر زانو،‌ حتی نوک انگشت‌ها،‌ هم وظیفه و حکمی است. این چنین وظایف و احکامی در هیچ دین و مذهبی وجود ندارد. هیچ نیست و بالاتر از همه این اعضا مغز و سر و مخ انسان است،‌ وقتی که می‌گوید إیاک نعبد و ایاک نستعین، باید متوجه باشد که مقابل چه‌کسی ایستاده است. مقابل خانه‌ای ایستاده که خانه خداست. باید متوجه باشد که تمامی اعضا از مغز سر تا نوک پا در عبادت او باشد. در بندگی او،‌ خضوع و خشوع او باشد. و دست خضوع به طرفش دراز کنند.

روح روان،‌ مغز سر و کله‌اش با آن خدایی که در مقابل خانه‌اش ایستاده است، شفاهاً لب به لب دارد،‌ صحبت می‌کند. باید بفهمد که با چه‌کسی دارد حرف می‌زند. اگر این کار را کرد می‌شود: تنهی عن‌الفحشاء والمنکر. اگر هر شبانه‌روز پنج بار این‌کار را کرد، می‌شود: تنهی عن‌الفحشاء و‌المنکر. به این خاطر گفته است: ان قبلت قبل ماسواها و ان ردّت،‌ ردّما سواها. همه‌اش نماز است،‌ نماز،‌ نماز همه‌اش نماز،‌ نماز،‌ نماز است.

منبع: یادنامه آیت الله‌العظمی اراکی/۳۲۲٫دسته بندی مطلب : سایر
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز