سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶

سؤال ۱: مكان نمازگزار بايد چه شرطهائي داشته باشد تا نماز صحيح واقع شود؟

جواب : مكان نمازگزار چند شرط دارد: اول: آنكه مباح باشد دوم: مكان نمازگزار بايد بي حركت باشد سوم: آنكه در جائي كه سقف آن كوتاه است و نمي‌تواند در آنجا راست بايستد يا به اندازه‌اي كوچك است كه جاي ركوع و سجود ندارد نماز نخواند چهارم: اگر مكان نمازگزار نجس است به طوري تر نباشد كه رطوبت آن به بدن يا لباس او برسد. پنجم: آنكه جاي پيشاني نمازگزار از جاي زانوهاي او، بيش از چهار انگشت بسته، پست‌تر يا بلندتر نباشد. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م۸۶۶ الي ۸۸۹)

سؤال ۲: اگركسي در ملك غصبي نماز بخواند آيا نماز او صحيح است؟حال اگر در جائي كه نمي‌داند غصبي است نماز بخواند نماز او چه حكمي پيدا مي‌كند؟

جواب: كسي كه در ملك غصبي نماز مي‌خواند اگر چه روي فرش و تخت و مانند اينها باشد، نمازش باطل است ولي نماز خواندن در زير سقف غصبي و خيمه‌ي غصبي مانعي ندارد. در جواب قسمت دوم سؤال بايد گفت كه اگر شخصي نمي‌داند يا فراموش نموده كه آن محل غصبي است و نماز بخواند و بعد از نماز بفهمد، نماز او صحيح است. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م۸۶۶ و۸۶۹)

سؤال ۳: اگركسي جلوتر از قبر پيغمبر و امام ـ عليه السّلام ـ نماز بخواند نماز او چه حكمي پيدا مي‌كند؟

جواب: انسان بايد رعايت ادب را بكند و جلوتر از قبر پيامبر و امام ـ عليه السّلام ـ نماز نخواند چنانچه نماز خواندن بي‌احترامي باشد حرام است ولي نماز باطل نمي‌شود. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م۸۸۴)

سؤال ۴: خواندن نماز بر روي فرشي كه مي‌دانيم يك نقطه آن نجس است چه حكمي دارد؟

جواب: اشكال ندارد. (ر.ك تحرير الوسيله, ج۱, ص۱۴۹, في مكان المصلي و مسجده, م ۹)

سؤال ۵: تكليف اداي نماز در اتاق بزرگي كه در پشت سر و روبه‌رو افرادي نشسته باشند چيست؟

جواب : اگر افراد در پشت سر باشند اشكالي ندارد و در روبه‌رو هم مي‌توانيد چيزي را جلوي خود بگذاريد (مثلاً تسبيح) تا بين شما و ايشان فاصله شود و كراهت آن از بين برود و بهتر است در قسمتي از اتاق نماز بخواند كه اشخاص مانع توجه او در حال نماز نشوند. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م۸۹۸ و۸۹۹)

سؤال ۶: اگر زن برابر مرد يا جلوتر بايستد نماز او چه حكمي دارد؟

جواب: اگر زن برابر مرد يا جلوتر بايستد و با هم وارد نماز شوند بهتر آنستکه نماز را دوباره بخواند. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م۸۸۷)

سؤال ۷: اداره بهزيستي مقدار ۷۰متر از زمين به يكي از اعضاي معلول خود فروخته و پول آن را دريافت كرده، آيا ساختن خانه براي آن شخص نماز خواندن درآن براي او اشكال دارد يا خير؟

جواب: اگر زمينهاي مشروع در اختيار بهزيستي باشد مانعي ندارد اما اگر به نحو غير مشروع تصرف كرده و به افراد فروخته‌اند حكم غصب را دارد و نماز خواندن در آن اشكال دارد. (ر.ک استفتائات جديد امام خميني(ره), ج۳, ص۵۱۳, مسوولين و مقررات)

سؤال ۸: در رساله آمده است در جايي كه عكس باشد نماز خواندن مكروه است آيا اين مسأله شامل عكس گلها و درختان هم مي‌شود؟

جواب: مقصود از عكس در عبارت توضيح المسائل عكس حيوانات ذي روح است نه گلها و درختان. (ر.ک استفتائات امام خميني(ره), ج۱, ص۱۵۰, س۸۱)

سؤال ۹: حكم نماز خواندن در كشتي و هواپيما و اتومبيل به چه شكل مي‌باشد؟

جواب: اگر وقت كافي براي خواندن نماز در حال استقرار نداشته باشيد مي‌توانيد در كشتي و هواپيما و اتومبيل در حال حركت نماز بخوانيد و جهت قبله در خواندن نماز رعايت نماييد و در اتومبيل مي‌توانيد به مقداري كه ممكن است براي ركوع و سجود خم شويد. (ر.ک توضيح المسائل دوازده مرجع, ج۱, ص۵۱۲, م۸۸۰)

سؤال ۱۰: كسي كه پدرش خمس مال را نداده آيا فرزند وي مي‌تواند در خانه او كه واقعاً غير از آن خانه جايي را ندارد نماز بخواند؟

جواب: خانه مسكوني مشمول خمس نمي‌شود، بلي اگر بدانيد چيزي متعلق خمس است و پدر خمس را نپرداخته است نسبت به اجازه تصرف در آن مي‌توانيد از مرجع تقليد خود اجازه بگيريد. (ر.ک استفتائات امام خميني(ره), ج۱, مبحث خمس, ص۴۱۴, س۲۰۹)

سؤال ۱۱: نمازخواندن در مكان‌هاي عمومي كه اطلاع از مباح يا غصبي بودن آنها نداريم جايز است يا خير؟

جواب: كسي كه يقين نداشته باشد كه مكان نمازش غصب است, نماز او صحيح است و تحقيق لازم نيست. (ر.ک استفتائات امام خميني(ره), ج۱, مكان نماز گزار, ص۱۴۸)

سؤال ۱۲: آيا جايي را كه موقع نماز جماعت بعضي براي خود معين مي‌كنند وجه شرعي دارد و آيا تصرف در آنها و نماز خواندن در اين مكان‌ها جائز است يا خير؟

جواب: هر كس مي‌تواند جايي را در صف جماعت براي خود حيازت نمايد و تا امام جماعت به ركوع ركعت اول نرفته است نبايد ديگري در آنجا نماز بخواند. (ر.ک توضيح المسائل دوازده مرجع, ج۱, م۸۶۸)

سؤال ۱۳: يكي از شرايط مكان نماز گزار استقرار آن مي‌باشد حال سؤال اين است آيا روي تخت‌هايي كه حالت فنري دارند مي‌توان نماز خواند؟

جواب: اگر در حال حمد و سوره و قرائت ذكر ركوع و سجود و تشهد و سلام بدن استقرار داشته باشد و حركت نكند مانعي ندارد. (ر.ك تحرير الوسيله, ج۱, , احكام مكان المصلي, ص۱۵۰, م۱۲)

سؤال ۱۴: در رساله آمده است در مكان غصبي نمي‌شود نماز خواند حال در جبهه كه رزمندگان پيشروي مي‌‌كنند و در خاك دشمن نماز مي‌خوانند چه حكمي دارد؟

جواب: اشكالي ندارد و مربوط به مسئله ذكر شده نيست. (ر.ک استفتائات امام خميني(ره), ج۱, ص۱۴۴, س۶۱)دسته بندی مطلب : استفتائات
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز