سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶

روزی رسول خدا صلی الله علیه وآله در مسجد مدینه، نماز ظهر می خواندند، علی علیه السلام نیز حاضر بود، فقیری وارد مسجد شد، و از مردم خواست که به او کمک کنند، هیچ کس به او چیزی نداد.

دل فقیر شکست و عرض کرد: خدایا گواه باش که من در مسجد رسول خدا صلی الله علیه وآله درخواست کمک کردم ولی هیچ کس به من کمک نکرد.

در این هنگام علی علیه السلام که در رکوع نماز بود، با انگشت کوچکش اشاره کرد، فقیر به جلو آمد و با اشاره علی علیه السلام، انگشتر را از انگشت علی علیه السلام بیرون آورد و رفت.

رسول خدا پس از نماز به خدا متوجه شد و عرض کرد:

پرودگار را برادرم موسی از تو تقاضا کرد:

رب اشرح لی صدری * و یسترلی امری * واحلل عقده من لسانی یفقهو اقولی و اجعل لی وزیرا من اهلی * هارون اخی * اشدد به ارزی * و اشرکه فی امری. [۱]

سینه مرا گشاده دار، کار مرا آسان کن، و گره از زبانم بگشا، تا سخنان مرا بفهمند، و وزیری از خاندانم برای من قرار بده، برادرم هارون را، به وسیله او پس از این پیامبر صلی الله علیه وآله عرض کرد:

الهم اشرح لی صدری * و یسترلی امری * و اجعل لی وزیرامن اهلی، علیا، اشدد به ازری * و اشرکه به ظهری.

پرودگارا سینه مرا گشاده دار -کار مرا آسان گردان، و وزیری از خاندان من برایم قرار بده که علی ) باشد، بوسیله او پشتم را محکم کن.

هنوز سخن پیامبر صلی الله علیه وآله به پایان نرسیده بود که جبرئیل نازل شد و این آیه (سوره مائده آیه ۵۵) را نازل کرد:

انما ولیکم الله و رسوله و الذین امنو الذین یقیمون الصلوه و یوتون الزکاه و هم راکعون.

(سرپرست و رهبر شما، تنها خدا است و پیامبر صلی الله علیه وآله او، و آنها که ایمان آورده اند و نماز را بر پا می دارند و در حال رکوع، زکات می پردازند.

به این ترتیب، ولایت و رهبری علی علیه السلام پس پس از پیامبر صلی الله علیه وآله از سوی خدا اعلام گردید. [۲]

پی نوشت ها:
[۱] سوره طه آيه ۲۵ تا ۳۲٫
[۲] ناسخ التواريخ حضرت على جلد ۱ ص ۲۷۸ -اين روايت با مختصر تفاوتى از كتب معتبر شعيه و سنى نقل شده است ، براى اطللاع بيشتر به كتاب احقاق الحق جلد ۲ (ص ) ۳۹ تا ۴۱ و كتاب الغدير جلد دوم مراحعه گردد.دسته بندی مطلب : سایر
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز