كدام یك از آیات، به شرایط قبولی نماز اشاره دارد؟

* عبادتها، به طور اعم، غیر از شرایط صحت، شرایط «قبول» و «كمال» هم دارد؛ یعنی وقتی از شرایط صحت فقهی برخوردار است موجب رفع عقاب خواهد شد، امّا همین عبادت صحیح آنگاه موجب رشد معنوی و قرب الهی میشود كه دارای شرایط قبولی نیز باشد. بنابراین یك عبادت گاهی صحیح است، اما رشدآور نیست؛ یعنی میتواند ما را از كیفر برهاند، ولی ما را محبوب خدا نمیسازد. اساس شرایط قبول نماز توجه قلبی به نماز و حضور قلب هنگام نماز است كه توجه قلبی روح برای اعمال خارجی است. هر مقدار كه نمازگزار حضور قلب داشته باشد، نمازش را خداوند می پذیرد، لذا گفته شده با نوافل نماز خودتان را كامل كنید.

تقوا و پرهیزكاری یكی دیگر از شرایط قبولی نماز و اعمال دیگر است؛ خداوند میفرماید: (قُلْ أَنفِقُواْ طَوْعًا أَوْ كَرْهًا لَّن یتَقَبَّلَ مِنكُمْ إِنَّكُمْ كُنتُمْ قَوْمًا فَـسِقِینَ) (۱) ؛ بگو انفاق كنید؛ خواه از روی میل باشد یا اكراه، هرگز از شما پذیرفته نمی شود، زیرا شما قوم فاسقی بودید. و نیز میفرماید: (…إِنَّمَا یتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِینَ) (۲) ؛ … خدا تنها از پرهیزكاران می پذیرد(۳). برخی از چیزها مانع قبولی نماز است؛ مانند: ندادن زكات و حقوق واجب، حسد، كبر، غیبت كردن، خوردن مال حرام، شراب خواری و… .

—————————————————————
۱٫ توبه،آیه۵۳٫
۲٫ مائده،آیه۲۷٫
۳٫ سید محمدكاظم یزدی، عروة الوثقی، ج۱، ص۶۱۲ـ۶۱۳٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز