نظر قرآن كریم درباره ارتباط و معاشرت داشتن با افراد تارك الصلوة و روش برخورد با آنان چیست؟

راه برای جذب افراد به نماز، در بحث ترویج نماز اشاره خواهد شد (۱).

بی تردید قرآن نسبت به فرد بینماز دیدگاهی منفی دارد كه مفسران ذیل آیات ۵ و ۱۱ سوره توبه بدان پرداخته اند (۲).

ترك نماز در گروه هایی ـ به ویژه جوانان ـ علتهایی دارد كه ایشان را به روی نیاوردن به نماز یا ترك آن می كشاند كه بخشی از آنها عبارتند از:

۱٫ سستی عقیده به معاد یا خداشناسی (۳).

۲٫ یا تأثیر منفی دوستان ناباب، خداوند متعال درباره عاقبت دوستی با افراد گمراه و ناباب می فرماید: «ویومَ یعَضُّ الظّالِمُ عَلی یدَیهِ یقولُ یــلَیتَنِی اتَّخَذتُ مَعَ الرَّسولِ سَبیلا * یـوَیلَتی لَیتَنی لَم اَتَّخِذ فُلانـًا خَلیلا * لَقَد اَضَلَّنی عَنِ الذِّكرِ بَعدَ اِذ جاءَنی وكانَ الشَّیطـنُ لِلاِنسـنِ خَذولا؛(فرقان،۲۷ـ۲۹) و به خاطر بیاور روزی را كه ظالم دست خویش را از شدت حسرت به دندان میگزد و میگوید: ای كاش با رسول خدا راهی برگزیده بودم، ای وای بر من! كاش فلان [شخص گمراه] را دوست خود انتخاب نكرده بودم! او مرا از یاد حق گمراه ساخت، بعد از آن كه آگاهی به سراغ من آمده بود، و شیطان همیشه مخذول كننده انسان بوده است».

۳٫ ممكن است مشكلات مادی و سرخوردگی روحی، چنین مشكلی را پدید آورده باشد.

دوست شدن و گفتگو با چنین افرادی و گوش دادن به درد و دل ایشان و سخنانشان، كلید حل این مشكل ها را به دست میدهد، در صورتی كه علت اصلی ترك نماز شناخته شود، راه و چگونگی تشویق به نماز مشخص خواهد شد. البته چنان چه در مراحل مختلف لازم باشد، حتماً باید با افراد آگاه مشورت شود.

در زمینه روش برخورد با چنین افرادی باید توجه داشت:

الف) تشویق افراد باید با آرامش و اخلاق نیك باشد (۴).

ب) در امر به معروف و نهی از منكر و تشویق، كردار و گفتار می تواند نقش مؤثرتر و مهمتری را ایفا كند. این مسئله، در تشویق زبانی بیشتر تأكید میشود. اگر فردی بخواهد كسی را تشویق كند و یا از منكر باز دارد و به معروف هدایت كند، باید ادب را بیشتر رعایت كند (۵).

ج) بیان برخی از نعمتهای خداوند و این كه انسان با نماز خواندن میتواند شكر بعضی از نعمتها را به جا آورد و نیز یادآوری نعمت های خداوند موجب می شود كه انسن به یاد خدا باشد (۶). و یكی از مصداق های یاد خدا با به پا داشتن نماز است (۷).

اگر تمام وظایف خود را انجام دادیم، ولی آنها نپذیرفتند، میتوانیم با دوری كردن از آنها مخالفت خود را اظهار بداریم.

—————————————————————————–
۱٫ مطالعه كتابهایی كه در این زمینه نگارش شده مانند: قرائتی، یكصد و چهارده نكته درباره نماز و پرتوی از نماز و نیز: علامه مجلسی چون حقالیقین تألیف علامه مجلسی(رحمه الله) كه به فارسی و در یك مجلد چاپ شده است / منازل الآخرة، تألیف حاج شیخ عباس قمی(رحمه الله) در این زمینه مفید است.
۲٫ شیخ طوسی، تفسیر تبیان، ج ۵، ص ۱۷۴٫
۳٫ از همین رو است كه قرآن در آیات ۳ بقره و ۹۲ انعام عقیده به معاد، ایمان به غیب و خداشناسی را در كنار اقامه نماز ذكر میكند.
۴٫ آل عمران آیه ۱۵۹٫
۵٫ روش های امر به معروف و نهی از منكر در آیاد ۱۱۰ و ۱۱۴ آلعمران، ۷۱ و ۱۱۲ توبه، ۱۷ لقمان و ۴۱ حج و… بیان شده است.
۶٫ بقره آیه۱۵۲٫
۷٫ طه آیه ۱۴٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز