فواید نماز و اعتقاد به خدا برای مؤمن چیست؟ چه اثراتی میتواند در زندگی او داشته باشد؟

اگر میخواهیم از حالت سستی در مسئله نماز خارج شویم، باید به آثار نماز و عواقب سبك شمردن آن توجه نموده و درباره آن تفكر كنیم؛ برخی از آنها عبارتند از:

۱٫ نماز سدّی در برابر گناهان آینده است. همانا نماز از فحشا و منكرات جلوگیری میكند (۱).

۲٫ نماز به اعمال انسان ارزش میدهد و در صورت قبولی آن، سایر اعمال هم پذیرفته می شود. پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمود: در قیامت، ابتدا نماز بنده بررسی می شود، اگر مورد قبول واقع شد، بقیه اعمال وی نیز بررسی می شود و اگر قبول نشد بقیه اعمال رسیدگی نمی شوند (۲).

۳٫ نماز خُرد كننده شیاطین است؛ از اینرو شیطان همواره میخواهد انسان را از نماز دور كند. شیطان میخواهد شما را از یاد خدا و نماز باز دارد (۳).

۴٫ نماز ستون دین است پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) فرمود: نماز ستون دین است، هر كس نمازش را ترك كند، دینش را منهدم و خراب كرده است (۴).

۵٫ نماز شیطان را دور میكند پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) فرمود: شیطان از بنی آدم می ترسد، مادامی كه بر نمازهای پنجگانه محافظت میكند، ولی وقتی در نماز سست شد، بر او مسلّط می شود و او را وادار به ارتكاب گناهان كبیره میكند (۵).

۶٫ نماز از اركان دین است امام باقر(علیه السلام) فرمود: اسلام بر پنج چیز بنا شده است: ۱ـ نماز، ۲ـ زكات، ۳ـ حج، ۴ـ روزه، ۵ـ ولایت (۶).

۷٫ نباید نماز را سبك شمرد پیامبراكرم(صلی الله علیه وآله) فرمود: كسی كه نمازش را سبك بشمارد، از من نیست. والله بر سر حوض كوثر بر من وارد نخواهد شد(۷) .

۸٫ شفاعت اهلبیت(علیهم السلام) در قیامت: امام صادق(علیه السلام) فرمود: شفاعت ما به كسی كه نمازش را سبك بشمارد، نمیرسد (۸).

۹٫ نماز، مهمترین وسیله برای ارتباط با خدا و نزدیكی به او و ضامن سعادت ابدی انسان است. اگر انسان به دنبال آرامش و آسایش روح و روان در این دنیا هم باشد، باز نماز است كه چنین نتیجه ای میدهد، چرا كه نماز ذكر خداست: (ألا بذكر الله تطمئن القلوب) (۹) ؛ آگاه باشید! تنها با یاد خدا دلها آرامش می یابد.

۱۰٫ نماز، روح نظم و انضباط را در انسان تقویت میكند.

 

————————————————————————
۱٫ عنكبوت،آیه۴۵٫
۲٫ بحارالانوار، ج۷۹، ص۲۲۷٫
۳٫ مائده،آیه۹۱٫
۴٫ همان، ص۲۰۲٫
۵٫ همان.
۶٫ همان، ص۲۳۴٫
۷٫ همان، ص۲۲۴٫
۸٫ همان، ص۲۲۷٫
۹٫ رعد،آیه۲۸٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز