سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶

مردی از حضرت امیر علیه السلام پرسید؛ بالا بردن دست ها به هنگام تکبیره الاحرام چه معنا دارد؟ علی علیه السلام فرمود: معنایش این است که خدا بزرگتر است، یکتا و یگانه است، مانندی ندارد، با حواس و ادراکات ظاهری لمس و ادراک نمی شود. پرسید؛ کشیدن گردن در حال رکوع چه معنا دارد؟ فرمود: معنایش این است که به خدا ایمان آوردم اگر چه گردنم را بزند. پرسید؛ معنای سجده اول چیست؟

فرمود: معنایش این است که خدایا! تو ما را از زمین آفریده ای، و معنای برداشتن سر از سجده این است که خدایا! تو ما را از زمین بیرون آورده ای، و معنای سجده دوم این است که خدایا! تو ما را به زمین بر می گردانی، و معنای برداشتن سر از سجده دوم این است که خدایا تو بار دیگر، ما را از زمین بیرون می آری (در روز رستاخیز). پرسید؛ گذاشتن پای راست بر روی پای چپ در حال تشهد چیست؟ فرمود: معنایش این است که خدایا! باطل را بمیران و حق را برپا و استوار نگهدار. پرسید؛ پس معنای گفتن امام السلام علیکم چیست؟ فرمود: امام مترجمی است از طرف خداوند که به اهل جماعت می گوید: شما در روز قیامت از عذاب خداوند در امانید.[۱]

پی نوشت:
[۱] . من لايحضرالفقیه، كتاب الصلوه ، باب ۱۷، وصف الصلوه .
منبع : شوشتری، محمد تقی، قضاوت های شگفت انگیز امیرالمؤمنین علیه السلامدسته بندی مطلب : سایر
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز