جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶

مرحوم نراقی در بحث از غرور هفت گروه از مغروران را بیان می کند. و به بیان شرح حال هفت طایفه از آنان می پردازند.

۱٫وسواس و غرور در وضو:
گروه اول کسانی اند که در نماز و تحصیل مقدمات نماز برطرف کردن نجاست، اهل وسواس اند که اگر این وسواس را در خوردن و گرفتن مال از دیگران به کار می بردند خیلی خوب بود و شبیه به سیره بزرگان اولیاء می شد. و این عده گاهی در مصرف آب برای وضو اسراف می کنند که جز گناه و تضییع عمر چیزی نیست و این اشخاص چه بسا احتیاط و وسواسشان مضر به وضو است و فکر می کنند این کار کافی در نجات آنها است «فهو مغرور فی غایة الغرور».

۲٫غرور در نماز:
وسوسه در نیت نماز بر این طایفه غلبه کرده و شیطان نمی گذارد نیت صحیح داشته باشند و آنان را به تکرار عمل و وسواس تشویق می کند تا این که نماز جماعت و درک فضیلت نماز اول وقت از دستشان می رود. و گاهی در گفتن الله اکبر دچار وسواس می شوند به طوری که گاهی به جهت شدت احتیاط تکبیر را غلط می گویند و این کار را اول نماز انجام می دهند و تا آخر نماز غافل اند و قلبشان حاضر نیست و گاهی برای بعضی وسوسه در قرائت نماز پیدا می شود و آن قدر که در رعایت تشدیدها و تصحیح مخارج حروف دقت می کنند توجهی به حضور قلب و فکر در معانی قرائت و اذکار نماز ندارند و می پندارند اگر فقط قرائت درست شد نماز قبول است و این زشت ترین انواع غرور و گمان باطل است.

۳٫غرور روزه داران:
این دسته روزهای بافضیلت را روزه می گیرند و گاهی بیشتر سال را روزه هستند اما زبان خود را از غیبت حفظ نمی کنند و موقع افطار شکم خود را از حرام نگه نمی دارند و فکر می کنند کارشان درست است و این طور اشخاص در غایت غرور و فریب نفس هستند و گمان می کنند همه کارها با روزه درست می شود.

۴٫غرور حج گزاران:
این طایفه برای حج و زیارت خانه خدا از خانه خارج می شوند اما از مظالم عباد و دیون مردم خارج نمی شوند و در طلب زاد و توشه حلال تلاشی ندارند و چه بسیار در راه نماز را ضایع می کنند و از طهارت لباس و بدن عاجز می شوند و با قلبی آکنده از رذائل اخلاقی و صفات ذمیمه به بیت الله الحرام حاضر می گردند. اینان نیز در نهایت غرورند.

۵٫غرور قاریان قرآن:
این دسته از عبادت گذاران به قرائت قرآن مغرور شده و گاهی در یک شبانه روز قرآن را ختم می کنند و در قرائت آن سرعت می گیرند و فکر می کنند سرعت زبان از کمالات است و بر اقران و امثال خود فخر و مباهات می کنند که موفق به تلاوت قرآنند درحالی که توجهی به معانی آن ندارند و عمل شان با قرآن تطبیق نمی کند.

۶٫غرور اهل نوافل:
این گروه از عابدان به نماز شب و عبادت مستحبه مغرور گشته و چنین گمان می کنند که با مداومت بر غسل جمعه و نماز شب و مواظبت بر نمازهای نافله در زمره اهل نجات اند. در صورتی که هیچ توجهی به کار مردم و خدمت به دیگران و یا روابط اجتماعی خود ندارند و حتی گاهی اخلاق اسلامی را در برخورد با خانواده و مربوطین رعایت نمی کنند و به دیگران به چشم حقارت و پستی نگاه می کنند چرا که مثل او اهل عبادت و انجام نوافل و مستحبات نیستند هرچند گاهی به مراتب از جهات اخلاقی و خدمت به هم نوعان از او مقدّمند و فقط به انجام واجبات می پردازند و خوشا به حال کسی که بتواند با رعایت مستحبات و نماز شب و انجام واجبات به وظایف دینی و اخلاقی خود، به خوبی عمل کند و به عمل خود مغرور نشود. البته مخفی نماند که نماز شب برکات زیادی دارد به طوری که در روایات معصومین آمده هرکس اهل نماز شب باشد و با این حال ادّعای فقر کند از او نپذیرید زیرا نماز شب روزی اشخاص و رفع فقر را تضمین می کند. [۱]

۷٫غرور زاهدان:
این دسته از مغروران با زهدورزی به کمی از غذا و لباس و خوراک قانع می شوند و می پندارند رتبه زهد را درک کرده اند و با این حال ریاست طلب اند و دوست دارند مشهور به زهد شوند. پس این طور اشخاص پست ترین هلاکت یعنی- رغبت به دنیا- را ترک کرده و به بدتر از آن مبتلا شده اند زیرا حب جاه فسادش از حبّ دنیا بیشتر است چنین شخصی هم مغرور است چون گمان می کند از زهّاد است و نمی داند که منتهای لذّات دنیا ریاست است که او آن را دوست می دارد پس این چطور زاهدی است؟

پی نوشت ها:
[۱] استاد آيت اللّه ميرزا جواد تبريزى: در روايات معصومين آمده اگر كسى اهل نماز شب باشد و با اين حال ادعاى فقر كند از او نپذيريد زيرا نماز شب در زندگى توسعه ايجاد مى‏نمايد و فقر را و ندارى را برطرف مى‏كند.
منبع : اخلاق ايزدى بيست گفتار اخلاقى -عرفانى، ص ۳۱۶ .دسته بندی مطلب : سایر
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز