یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

ریا در عبادت

زاهدی گفته است: مدّت سی سال، در صف پیشین، نماز گزاردم. روزی بنا به عذری، از صف اوّل باز ماندم. در صف اوّل، جای ایستادن نیافتم. پس در صف دوم ایستادم. در وجودم خجالتی از این که مردم بر من می نگرند، احساس کردم و به صف اوّل بازگشتم. آن گاه دریافتم که همه نمازهایم در این مدّت سی سال، آلوده به عجب و ریا و آمیخته با لذّت نگاه مردم بر من و این که مرا از سبقت گیرندگان در کارهای خیر ببینند، بوده است؛ از همین رو، قضای نماز سی سال را به جای آوردم.

اوج عشق به دیگران

صفوان بن یحیی از اصحاب حضرت امام موسی بن جعفر و حضرت امام رضا و حضرت امام جواد علیهم السلام بود. رجال حدیث درباره او نوشته اند: نزد حضرت امام رضا علیه السلام از منزلت والایی برخوردار بود، از حضرت امام رضا و حضرت امام جواد علیهم السلام در همه أمور وکالت داشت، در میان اهل زمانش از همه عابدتر و موفق تر بود، در زهد و بندگی خدا مقامی بالا داشت، در سفر حج یکی از همسایگان کوفه اش پولی به او داد که آن را به زن و فرزندش برساند، به او گفت: صبر کن تا بروم و برگردم، اگر زمینه بود آن را می پذیرم و به زن و فرزندت می رسانم.

نزد شترداری که شتر کرایه کرده بود رفت و به او گفت: این مقدار به بار من اضافه می شود اگر راضی هستی بپذیرم؟!

با دو دوستش عبد اللَّه بن جندب و علی بن نعمان که شریک کسبی اش بودند، در بیت اللَّه قرار گذاردند که هر کدام از دنیا رفتند، دیگری به اندازه عمر او به جای او نماز و روزه و زکات ادا کند!

دو نفر شریک و دوستش پس از او مردند، صفوان شبانه روز صد و پنجاه رکعت نماز می خواند، هفده رکعت واجب و بقیه نافله، یک بخش از نماز را برای خود می خواند و دو بخش دیگر را برای دو شریکش، و در سال سه زکات می پرداخت: یکی برای خودش و دو سهم برای دو شریکش و این غیر از مالی بود که از طرف آنان به اهل استحقاق می پرداخت[۱].

پی نوشت:
[۱] کشکول شیخ بهایی(ره)، ترجمه سنندجی، ج ۱، ص: ۳۰٫
[۲] الاختصاص: ۸۸؛ بحار الأنوار: ۸۵/ ۳۰۴، باب ۲، حديث ۲؛ سفينة البحار: ۵/ ۱۳۲، باب الصاد.دسته بندی مطلب : سایر
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز