* برخی از رفتارهایی كه پدر و مادر در خصوص نمازخوان كردن فرزندان لازم به رعایت هستند، به شرح ذیل میباشد:

۱٫ بالا بردن سطح آگاهی و شناخت فرزندان به طور غیر مستقیم نسبت به فواید نماز و نقش آن در زندگی انسان.

۲٫ زبان نرم و گویا با حكمت و موعظه و گفتگوی جذاب و دلپسند درباره نماز و عمل به واجبات دینی: (ادْعُ إِلَی سَبِیلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَـدِلْهُم بِالَّتِی هِیَ أَحْسَن) (۱)؛ به راه پروردگارت با حكمت و پند پسندیده فراخوان و به روشی كه آن [روش] بهتر است، با آنان مناظره كن.

۳٫ فراهم كردن امكانات دلپذیر (مانند: زیبا سازی محل، تهیه عطر، تهیه كردن سجاده برای فرزند)، كوتاه بودن برنامه نماز، تشویق و وعده جایزه، استمرار در برنامه ها و… .

۴٫ مشاوره با افرادی كه در این زمینه مهارت دارند.

۵٫ آگاهی دقیق از شرایط امر به معروف و نهی از منكر برای والدین.

۶٫ تمرین عملی، به این صورت كه پدر یا مادر از فرزند بخواهند كه هم زمان با آنها به نماز بایستد و هر آنچه آنها به زبان جاری كردند او نیز تكرار كند.

۷٫ بردن به مساجد برای شركت در نماز جماعت: از سفارشات حضرت لقمان(ع) به فرزندش این است كه فرزندم! نماز بسیار بخوان! و هرگز نماز را از اول وقت تأخیر نینداز و با جماعت نماز بگذار، هر چند در سخت ترین حالات باشد(۲).

۸٫ تهیه و نمایش فیلم هایی درباره نماز(۳).

—————————————————————————
۱٫ نحل،آیه۱۲۵٫
۲٫ كلینی، اصول كافی، ج۸، ص۳۴۸٫
۳٫ ر.ك: همان، تفسیر نمونه، ج۱۱، ص۴۵۴ـ۴۶۲؛ همان، ج۱۷، ص۴۷ـ۴۸٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز