كسی كه براثر تنبلی نماز نخواند ،ولی در عین حال قیامت را قبول داشته باشد، برای ارشاد او چه باید كرد؟ برخورد قرآن با چنین افرادی چگونه است؟

بهترین راه جذب افراد به نماز، تشویق عملی است؛ تشویق عملی مانند خواندن نماز در اول وقت، تهیه هدیه و كتاب های مفید در این زمینه،(۱) طرح دوستی و گسترش رابطه با انسانهای مقید به نماز و در صورت امكان، كم كردن و حتی قطع رابطه با انسانهایی كه نماز نمی خوانند و در صورت نیاز، نماز خواندن در دید چنین افرادی (برای تشویق آنان به نماز) و….

در كنار تشویق عملی میتوان از تشویق زبانی نیز بهره برد. تشویق زبانی مانند: بازگو كردن اهمیت و جایگاه نماز در آیات (۲) و روایات، ذكر داستان هایی از نماز گزاران و ترك كنندگان نماز، به خصوص برای جذب سنین پایین به سوی نماز.(در این زمینه كتابهایی موجود است.) یادآوری معاد و قیامت، برزخ ، بهشت و جهنم و…. (۳)

چنان كه به فرموده قرآن، وقتی از جهنمیان میپرسند چه چیز شما را جهنمی كرد، پاسخ میدهند ما نمازگزار نبودیم.(مدثر،۴۲ـ۴۳) در جای دیگر كسانی كه نماز را تباه ساخته اند را مورد نكوهش قرار میدهد.(مریم،۵۹) در جای دیگر كسانی را كه نسبت به نماز سهل انگاری میكنند سخت سرزنش میكند.(ماعون،۴ـ۵)

—————————————————————-
۱٫ مانند قرائتی، یكصد و چهارده نكته درباره نماز و پرتوی از نماز.
۲٫ مانند آیات ۴۵، ۱۱۰، ۱۵۳، ۲۳۸ و ۲۷۷ بقره و آیات ۱۰۳ و ۱۴۳ سوره نساء و…
۳٫ كتابهایی چون: علامه مجلسی، حقالیقین، كه به فارسی و در یك مجلد چاپ شده است؛ شیخ عباس قمی، منازل الآخرة،در این زمینه مفیداست.دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز