راه های جذب جوانان به نماز و آگاهانیدن آنها نسبت به فلسفه، ارزش و اهمیت آن، بسیار متنوع و متناسب با شرایط فردی و اجتماعی جوانان است، ولی عمده راه های تعمیق گرایش های آنها به مسائل معنوی و نماز، در سه مورد ذیل خلاصه می شود:

۱٫ بالا بردن سطح آگاهی و شناخت آنها درباره نماز؛ این كار میتواند با استفاده از شیوه های تشویق، اهدای كتاب های مناسب و تأیید شده و جذّاب، برگزاری مسابقات، جلسات آموزش ـ تفریحی، اردو و غیر اینها انجام شود.

۲٫ ارائه الگوی مناسب از سوی والدین، مربّیان و دوستان؛ این الگو میتواند اهمیت دادن به نماز اول وقت، حضور در مساجد و نماز جماعت، مطالعه كتابهایی درباره اهمیت نماز و بازگو كردن آن و كارهایی این چنینی باشد. مسئله ارائه الگو در راه تبلیغ از اهمیت فراوانی برخوردار است. از الگوهای بسیار قابل توجه دعوت به كار خیر با عمل كردن به آن است؛ چنانكه امام صادق(علیه السلام) میفرماید: (كونوا دعاة الناس بغیر السنتكم) (۱)؛ شما به رفتار و كردارتان دین را تبلیغ كنید و نه تنها با زبانتان.

۳٫ مشاوره با كارشناسان دینی و تبلیغی، به ویژه در موارد خاص، مفید و در برخی مواقع لازم است.

عوامل مهم بی میلی برخی جوانان به نماز، ناآگاهی از حقیقت نماز و فلسفه آن و برخوردهای نامناسب والدین و برخی مربیان است. نادانی نسبت به اهمیت نماز بستر مناسبی را برای انحراف های بعدی به وجود می آورد. تحقیر و برخوردهای نامناسب با جوانان در بی رغبتی آنها به نماز دخالت بسیاری دارد.

—————————————————————————-
۱٫ بحارالانوار، ج۷، ص۳۰۳؛ سیدمصطفی حسینی دشتی، معارف و معاریف، ج۳، ص۴۷۴ و ۴۷۵، مدخل تبلیغ.دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز