در نماز به یاد خدا بودن به چه معنا است؟ در نماز به چه اموری مجازیم فكر كنیم؟ اگر فقط معنای نماز را به خاطر آوریم برای یاد خدا بودن كافی است؟

انسان در نماز باید همواره به یاد خداوند باشد و از آن جا كه در نماز، با خداوند متعال سخن میگوید، باید با توجه به معنا و محتوای نماز، حضور قلب داشته باشد و از افكاری كه باعث غفلت از یاد خدا و مانع عبودیت خالصانه درگاه خداوند می شود بپرهیزد و به این وسیله دل و قلبش آرام میگیرد: (أَلاَ بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَــِنُّ الْقُلُوبُ؛…) (۱)؛ آگاه باش كه با یاد خدا دلها آرامش می یابد.

با اندیشه در اهمیت و آثار نماز، كنترل افكار خود ترك گناه، آشنایی با فلسفه نماز، انتخاب محل و مكان مناسب برای نماز، اندیشه در عظمت خداوند متعال و … قبل از شروع نماز، میتوان به لذت های معنوی نماز، دست یافت(۲). پیامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) میفرماید: هر كس با معرفت نماز بخواند، بخشیده میشود (۳).

——————————————————————-
۱٫ رعد،آیه۲۸٫
۲٫ ر.ك: همان، ج۱۴، ص۲۰۴٫
۳٫ ر.ك: علامه مجلسی، بحار الانوار، ج۷۹، ص۲۰۷٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز