خداوند متعال میفرماید: ای كسانی كه ایمان آورده اید در حالی كه مست هستید به نماز نزدیك نشوید تا بدانید چه میگویید…(نساء، آیه۴۳).

منظورآیه این است: افرادی كه در حالت مستی هستند نمی توانند مشغول ادای فریضه نماز شوند و نماز آنها در این حال باطل است. فلسفه آن هم روشن است، زیرا نماز گفتگوی بنده و راز و نیاز او با خداست و باید در نهایت هوشیاری انجام گردد و افراد مست از این مرحله دور و بیگانه اند.

اسلام برای اجرای بسیاری از احكام خود از روش تدریجی استفاده كرده؛ مانند تحریم مشروبات الكلی كه در چند مرحله بیان نموده است؛ نخست آن را با عنوان یك نوشیدنی نامطلوب و نقطه مقابل «رزقاً حسناً»(نحل، آیه۶۷) سپس در صورتی كه مستی آن در حال نماز باشد، جلوگیری كرده (آیه فوق) و بعد سود و زیان های آن را با هم مقایسه نموده و غلبه زیان های آن، بیان شده است(بقره، آیه۲۱۹) و در مرحله آخر باصراحت و قاطعیت از آن نهی كرده است(مائده، آیه۹۰).

اصولا برای ریشه كن ساختن یك مفسده اجتماعی و اخلاقی كه محیط به طور عمیق به آن آلوده شده است راهی بهتر از این روش نیست كه افراد را به تدریج آماده كنند و سپس حكم نهایی اعلام گردد. افزون بر آن از آیه شریف نیز میتوان استفاده كرد كه بهتر است در حالت كسالت و كمی توجه نیز انسان نماز نخواند، زیرا حالت فوق به صورت ضعیفی در او وجود دارد و شاید به همین جهت است كه در روایتی از امام باقر(علیه السلام) نقل شده است: در حالتی كه كسل یا چرت آلود یا سنگین هستید، مشغول نماز نشوید، زیرا خداوند مؤمنان را از نماز خواندن در حال مستی نهی كرده است (۱).

————————————————————————
۱٫ تفسیر نمونه، ج۳، ص۳۹۵دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز