جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷

امام جواد علیه السلام می فرماید: الْقَصْدُ إِلَی اللَّهِ تَعَالَی بِالْقُلُوبِ أَبْلَغُ مِنْ إِتْعَابِ الْجَوَارِحِ بِالْأَعْمَالِ[۱]

حضرت امام جواد علیه السلام فرمودند: آهنگ و قصد و تقرّب به خداوند متعال به وسیله قلب­ ها و دل ها بسیار رساننده تر از رنج و سختی دادن به اعضا و جوارح به وسیله اعمال است.

شرح حدیث

اعمال نیکی که انسان انجام می­دهد، گاهی به شکل عبادت است که ظاهر آن پرستش است؛ مانند نماز، روزه، حج و…که اعمال نیک محسوب می­شود. چه بسا اعمال نیکی که پیکره آن عبادت نیست ولی اگر برای خدا انجام شود، عبادت محسوب می شود. مانند انفاق و…تمامی اعمال نیک یک ظاهری دارد و یک باطنی؛ مانند نماز که مقدّمات، رکوع، سجود و…ظاهرش است و مربوط به اعضاء و جوارح است که انسان گاهی خود را در تعب و سختی قرار می دهد؛ اما اهمّیت و نقش باطن اعمال نیک بیشتر است. زیرا اثر اعمال نیک بستگی به اخلاص دارد. هرچه خلوص بیشتر باشد ارزش آن بیشتر است و در عبادات و اعمال نیک، کیفیت مطرح است نه کمّیت. البتّه حجم و کمّیت در اعمال نیک اثر دارد اما سرعت و کاربرد و ارزش کیفیت بسیار بالاتر است. مانند کسی که بخواهد به مقصد طولانی برود. آیا با هواپیما برود با سرعت و یا با وسیله ­ای کند؟ که چه مقدار در رسیدن تفاوت دارد! مانند کسی که هزار رکعت نماز بخواند بدون اخلاص ولی در مقابل کس دیگری دو رکعت نماز بخواند با اخلاص و با روح و با نشاط. ارزش و پاداش های الهی به مقدار ارزش معنوی عمل، اخلاص، دل آن شخص و عقل او می باشد. مثلاً ارزش و اهمّیت ضربت علی علیه السلام در روز خندق و یا انفاق انگشتری در هنگام نماز توسط حضرت که خداوند مدح و تمجید ایشان را میکند، برای ارزش مادی آن بود یا آهنگ قلبی حضرت به سوی خداوند زیاد بود؟! مهم پرورش صحیح دل است و راه رسیدن و تقّرب به خداوند، استفاده صحیح ازاعضا و جوارح است که مرکب، و وسیله عروج و تقرب و…است. انسان بدون انجام حسنات به جایی نمی ­رسد و اثر اعضا و قلب بالا و والا می باشد.

پی نوشت:
[۱]مجلسی، بحارالأنوار، ج ‏۷۵، ص ۳۶۴٫
منبع : پایگاه اطلاع رسانی آیت الله حاج شیخ مجتبی تهرانی.دسته بندی مطلب : سایر
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز