جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷

نماز دارای حدود و معیارهایی است که رعایت آنها و محافظت بر آنها، به حضور قلب در نماز کمک می کند. هر نمازگزاری باید این حدود را بشناسد؛ چنان که امام علی علیه السلام می فرماید:

«مَنْ اتَی الصَّلاةَ عارِفَاً بِحَقّها غَفَرالله لَهُ»[۱]؛

«کسی که نماز به جای آورد؛ در حالی که عارف به حق آن باشد، خداوند او را می آمرزد».

در واقع حق نماز، به معنای به جای آوردن آن، با شرایط و آداب کامل است و این نماز کامل و تمام است که معراج انسان و موجب صعود روح او به درجات عالی است.

حضرت علی بن الحسین علیه السلام حق نماز را چنین بیان فرمود: «حق نماز این است که بدانی نماز، در آمدن به پیشگاه معبود یگانه است و تو در نماز پیش روی وی ایستاده ای؛ پس آن گاه که بر این حقیقت آگاه گردیدی، سزاوار آنی که در نماز بایستی، ایستادن کسی که خواهنده و ترسنده، بیمناک و امیدوار و مستمند و زاری کننده است و خدای را بزرگ می دارد».[۲]

امام صادق علیه السلام نیز درباره حدّ و حدود نماز می فرماید: «نماز، کامل نمی شود؛ جز از کسی که دارای وضوی کاملی بوده و نماز را بی کم و کاستی تمام کند و هیچ گونه بیگانگی و دورویی و انحراف در او نباشد. خدا را بشناسد و با شناخت کامل، مقابل او بایستد. خاضع و افتاده و استوار باشد. میان امیدواری و ناامیدی، شکیبایی و نگرانی قرار گیرد؛ یعنی، در چنان حالی باشد که گویا وعده های خداوند برایش عملی می شود و از او طلب کمک و یاری و بخشش کند. این نماز است که انسان را از بدی ها و زشتی ها دور می کند».[۳]

پی نوشت ها:
[۱] بحارالانوار، ج ۸۲، ص ۲۰۷؛ تحف العقول، ص ۱۱۷ ..
[۲] ر. ك: تحف العقول، ص ۲۵۸؛ مستدرك سفينة البحار، ج ۶، ص ۳۱۲ ..
[۳] بحارالانوار، ج ۸۴، ص ۲۵۰ ..
منبع : پرسش ها و پاسخ های دانشجویی؛ دفتر: ۴۴ (حضور قلب در نماز)، ص: ۲۱٫دسته بندی مطلب : سایر
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز