جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵

«الم تر الي الّذين قيل لهم كفّوا ايديكم و اقيموا الصّلوه و آتوا الزّكوه».

آيا نديدي كساني را كه (در مكّه) به آنها گفته شد (فعلاً) دست از جهاد بداريد و نماز برپا كنيد و زكات بپردازيد.«سوره نساء / ۷۷»

نقش اقامه نماز در ميدان جهاد
نخستين سؤالي كه پيش مي آيد اين است كه چرا از ميان تمام دستورهاي اسلامي تنها مسئله نماز و زكات ذكر شده است، در حالي كه دستورهاي اسلامي منحصر به اينها نيست.

ـ پاسخ سؤال اين است كه «نماز» رمز پيوند با خدا و «زكات» رمز پيوند با خلق خدا است، بنابراين منظور اين است كه به مسلمانان دستور داده شد با برقراري پيوند محكم با خداوند و پيوند محكم با بندگان خدا، جسم و جان خود و اجتماع خويش را آماده براي جهاد كنند، و به اصطلاح خودسازي نمايند، و مسلماً هر گونه جهادي بدون آمادگي هاي روحي و جسمي افراد و بدون پيوندهاي محكم اجتماعي محكوم به شكست خواهد بود.

مسلمان در پرتو نماز و نيايش با خدا ايمان خود را محكم و روحيه خويش را پرورش ميدهد و آماده هر گونه فداكاري و از خود گذشتگي مي شود،و به وسيله زكات شكاف هاي اجتماعي پر ميگردد، و از نظر تهيه نفرات آزموده و ابزار جنگي كه زكات يك پشتوانه اقتصادي براي تهيه آنها مي باشد بهبود مي يابد، و به هنگام صدور فرمان جهاد آمادگي كافي براي مبارزه ي با دشمن خواهند داشت.دسته بندی مطلب : دیدگاه قرآن کریم
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز