سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶

مسأله ۹۴۸
گفتن الله اكبر در اول هر نماز واجب و ركن است وبايد حروف ( الله ) و حروف ( اكبر ) و دو كلمه ( الله واكبر ) را پشت سرهم بگويد و نيز بايد اين دو كلمه به عربي صحيح گفته شود و اگر به عربي غلط بگويد ، يا مثلا ترجمه آنرا بفارسي بگويد صحيح نيست .

مسأله ۹۴۹
احتياط واجب آن است كه تكبيره الاحرام نماز را به چيزي كه پيش از آن ميخواند ، مثلا به اقامه يا به دعائي كه پيش از تكبير ميخواند نچسباند .

مسأله ۹۵۰
اگر انسان بخواهد ( الله اكبر ) را به چيزي كه بعد از آن ميخواند مثلا به ( بسم الله الرحمن الرحيم ) بچسباند بايد ( ر ) اكبر را پيش بدهد .

مسأله ۹۵۱
موقع گفتن تكبيره الاحرام بايد بدن آرام باشد واگر عمدا در حالي كه بدنش حركت دارد ، تكبيره الاحرام را بگويد باطل است ، و چنانچه سهوا حركت كند بنابر احتياط واجب بايد اول ، عملي كه نماز را باطل ميكند انجام دهد ودوباره تكبير بگويد .

مسأله ۹۵۲
تكبير و حمد و سوره و ذكر و دعا را بايد طوري بخواند كه خودش بشنود و اگر به واسطه سنگيني يا كري گوش يا سر و صداي زياد نميشنود ، بايد طوري بگويد ، كه اگر مانعي نباشد بشنود .

مسأله ۹۵۳
كسي كه لال است يا زبان او مرضي دارد كه نميتواند ( الله اكبر ) را درست بگويد ، بايد به هر طور كه ميتواند بگويد و اگر هيچ نميتواند بگويد بايد در قلب خود بگذارند و براي تكبير اشاره كند و زبانش را هم اگر ميتواند حركت دهد .

مسأله ۹۵۴
مستحب است بعد از تكبيره الاحرام بگويد ” يا محسن قد اتاك المسيئ وقد امرت المحسن ان يتجاوز عن المسيئ انت المحسن و انا المسيئ بحق محمد وآل محمد صل علي محمد و آل محمد و تجاوز عن قبيح ما تعلم مني ” يعني اي خدائي كه ببندگان احسان ميكني بنده گنهكار به در خانه تو آمده وتو امر كرده‌اي كه نيكوكار از گنهكار بگذرد ، تو نيكوكاري و من گناهكار به حق محمد و آل محمد صلي الله عليه وآله وسلم رحمت خود را بر محمد و آل محمد بفرست و از بديهائي كه ميداني از من سر زده بگذر .

مسأله ۹۵۵
مستحب است موقع گفتن تكبير اول نماز و تكبيرهاي بين نماز ، دستها را تا مقابل گوشها بالا ببرد .

مسأله ۹۵۶
اگر شك كند كه تكبيره الاحرام را گفته يا نه ، چنانچه مشغول خواندن چيزي شده ، به شك خود اعتنا نكند و اگر چيزي نخوانده ، بايد تكبير را بگويد .

مسأله ۹۵۷
اگر بعد از گفتن تكبيره الاحرام شك كند كه آنرا صحيح گفته يا نه ، بايد به شك خود اعتنا نكند.دسته بندی مطلب : احکام
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز