سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶

سؤال ۱: تكبيره الاحرام چيست و به چه شكل بايد خوانده شود؟

جواب: گفتن الله اكبر در اول هر نماز واجب و ركن است و بايد كلمه الله و كلمه اكبر را پشت سر هم و به عربي صحيح گفته شود. و آن را تكبيره الاحرام مي‌نامند. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م۹۴۸)

سؤال ۲: اگر كسي براي رسيدن به نماز جماعت عجله كند و بدون اينكه بدن آرام باشد تكبيره الاحرام بگويد نماز او صحيح است؟

جواب: موقع گفتن تكبيره الاحرام، بايد بدن آرام باشد و اگر عمداً در حالي كه بدنش حركت دارد، تكبيره الاحرام بگويد نمازش باطل است و چنانچه سهواً حركت كند بايد اول عملي كه نماز را باطل مي‌كند انجام دهد و دوباره تكبير بگويد. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م۹۵۱)

سؤال ۳: اگر كسي شك كند كه تكبيره الاحرام را گفته يا نه و يا بعد از گفتن آن در صحت آن شك كند چه بايد بكند؟

جواب: اگركسي شك كند كه تكبيره الاحرام را گفته يا نه، چنانچه مشغول خواندن چيزي شده به شك خود اعتنا نكند و اگر چيزي نخوانده، بايد با تكبير را بگويد و همچنين اگر بعد از گفتن تكبيره الاحرام شك كند كه آن را صحيح گفته يا نه بايد به شك خود اعتنا نكند. (ر.ک توضيح المسائل امام خميني(ره), م۹۵۶ و۹۵۷)

سؤال ۴: آيا موقع گفتن تكبيرهالاحرام بلند كردن دست‌ها تا محاذي گوش مستحب است و يا اينكه با شروع تكبير دست‌ها بلند شود و موقع گفتن تكبير دست‌ها بيفتد مستحب ديگري است يا همان نوع خاص وارد شده است؟

جواب: مستحب است با شروع به تكبير شروع به بلندكردن دست‌ها كند كه تا تمام شدن تكبير دست‌ها مقابل صورت و يا مقابل گوش‌ها برسد. (ر.ک استفتائات جديد امام خميني(ره), ج۱, ص ۱۵۲, س۸۹)دسته بندی مطلب : استفتائات
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز