در آیه شریفه: (وَاسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلَوةِ) (۱)؛ از صبر و نماز استعانت بجویید، تفسیر این آیه را بیان كنید.

الف) این آیه شریف، به دو ركن اساسی اشاره نموده است و تنها راه پیشرفت و پیروزی بر مشكلات را دو چیز میداند: استقامت كردن در برابر مشكلات و ارتباط پیدا كردن با خداوند متعال به وسیله نماز، چون «صبر» هر بلا و حادثه بزرگی را كوچك و ناچیز میكند و «نماز» روی آوردن و پناه بردن به خداست كه باعث میگردد روح ایمان زنده شود و به آدمی میفهماند به جایی تكیه كرده كه انهدامپذیر نیست و به ریسمانی چنگ زده كه پاره شدنی نیست. كسانی كه از این دو ركن بهرهمند هستند، میتوانند با توجه به آثار و فوایدی كه این دور ركن در بر دارند، خود را برای عمل به آن آماده سازند، چرا كه «نماز» نوعی سپاسگزاری است كه میتوان با آن وظیفه بندگی را برابر خوبیهای خداوند بیان كرد و به تكامل روحی رسید واز قدرت نامتناهی خداوند یاری طلبید؛ نماز مهار كننده غرایز سركش و روح طغیان در آدمی است و خلاصه آن كه نماز فرد را به مبدأ لا یزال الهی پیوند میدهد. صبر امری اكتسابی است و انسان میتواند ـ اگر صبور نیست ـ آن را به دست آورد. برای این منظور فرد میتواند با تمرین و ممارست در برابر مشكلات و رنجها خود را بیازماید و صبر پیشه كند. «صبر» زمینه ایستادن و مقاومت و در مقابل گناهان و تكالیف و مصیبت ها را در نفس انسان فراهم میكند؛ با انجام دادن این دو ركن انسان به رستگاری و پیروزی قطعی میرسد.

ب) كلمه «استعانت» به معنای طلب كمك است و مربوط به هنگامی است كه نیروی انسان به تنهایی نمیتواند حادثه ای را كه پیش آمده، طبق مصلحت خود بر طرف كند، در حالی كه اگر میفرمود: «صبر كنید» و «نماز بخوانید» این معنا را برای مخاطب نمی فهماند.

ج) «خشوع» یكی از صفات بر جسته «مؤمنان» و «متّقین» به شمار می آید و به معنای حالت تواضع و ادب جسمی و روحی است كه در برابر شخص بزرگ یا حقیقت مهمی در قلب انسان به وجود می آید و آثارش در بدن ظاهر می شود. با وجود این امر، نماز از حالت الفاظ و حركات بی روح و فاقد معنا و خسته كننده و سنگین خارج می شود (۲).

خشوع كنندگان، آن چنانكه قرآن بیان میكند(۳) ، كسانی هستند كه قیامت را باور دارند و میدانند كه بازگشت آنان به سوی خداست. همین قیامت باوری است كه موجب خشیت و تواضع قلبی میشود و امكان استعانت از نماز و صبر را فراهم میكند.

————————————————————–
۱٫ بقره،آیه۴۵٫
۲٫ ر.ك: همان، تفسیر نمونه، ج۱، ص۲۱۸، ج۱۴، ص۱۹۴؛ همان، المیزان، ج۱، ص۱۵۲؛ جعفر سبحانی، پرسش ها و پاسخ های مذهبی، ج۳، ص۴۱؛ محمد تقی مصباح یزدی، اخلاق در قرآن، ج۱، ص۴۱۲٫
۳٫ بقره،آیه۴۵ و ۴۶٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز