سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶

تأثير دعا

قال رسول الله – صلي الله عليه و آله -:التعقيب بعد صلوه الفجر ابلغ في طلب الرزق

دعاي پس از نماز صبح براي جلب رزق مؤ ثرتر است .(بحارالانوار، ج ۸۵، س ۳۲۶، مستدرك الوسايل ، ج ۱، ص ۳۳۶)

 

صلوات بر محمد (ص) و اهل بيتش

قال الصادق – عليه السلام -كل دعاء يدعي الله – عزوجل – به محجوب عن السماء حتي يصلي علي محمد و آل محمد

هر دعايي كه خدا با آن خوانده شود، پوشيده است ، بالا نمي رود و به هدف اجابت نمي رسد مگر اين كه صلوات بر محمد و آل محمد (ع ) همراه باآن باشد (اصول كافي ، – ج ۲، ص ۴۹۳)

 

فضيلت تسبيح حضرت فاطمه (س):

قال الصادق – عليه السلام -تسبيح فاطمه الزهراء – عليهاالسلام – في كل يوم في دبر كل صلاه احب الي من صلاه الف ركعه في كل يوم :

تسبيح حضرت زهرا (س) در هر روز در تعقيب هر فريضه نزد من محبوب تر است از به جا آوردن هزار ركعت نماز در هر روز (ثواب الاعمال ، ص ۱۶۶)

 

دعاي بعد از نماز

قال الصادق – عليه السلام -من صلي صلوه و عقب الي اخري فهو ضيف الله و حق علي الله ان يكرم ضيفه

هر كه نماز فريضه كند و بعد از آن تعقيب بخواند تا نماز ديگر (يعني به خواندن دعاهايي كه بعد از نماز بايد خواند و قرائت قرآن و غيره مشغول گردد تا وقت نماز ديگر) پس آن بنده مهمان خدا مي باشد و حق است بر خداي – عزوجل – اينكه اكرام كند مهمان خود را. (بحارالانوار، ج ۸۵ ص ۳۲۲).

 

وقت استجابت دعا

قال الصادق – عليه السلام -يستجاب الدعاء في اربعه مواطن : في الوتر و بعد الفجر و بعد الظهر و بعدالمغرب

دعا در چهار وقت به اجابت مي رسد: ۱ – در نماز وتر ۲ – پس از نماز صبح ۳ – بعد از نماز ظهر ۴ – پس از مغرب (بحارالانوار، ۸۵، ص ۳۲۴ روضه المتقين ، ج ۱۲ ص ۳۸).

 

فضيلت والاي دعاي متصل به نماز

قال علي – عليه السلام -من جلس في مصلاه ثانيا رجليه يذكر الله – تبارك الله و تعالي – وكل الله – عزوجل – به ملكا يقول : ازدد شرفا تكتب لك الحسنات و تمحي عنك السيئات و تبني لك الدرجات حتي ينصرف

كسي كه درجايگاه نمازش بنشيند، و به ذكر خداي تعالي و به تعقيبات بپردازد خداوند فرشته اي را بر او ماءمور و موكل مي گرداند كه به وي مي گويد: اي نمازگزاري كه مشغول به دعا هستي ، به شرف و كرامت و فضيلت خود بيفزا (يعني بيشتر و زيادتر دعا كن ) كه از براي تو حسنات ثبت مي گردد و سيئات و بديهايت محو و نابود مي شود و درجات براي تو افزون مي گردد و اين گفتگو ادامه دارد تا وقتي كه او از دعا و تعقيباتش فارغ شود (دعائم الاسلام ، ج ۱ ص ۱۶۵).

 

امام كاظم (ع) مشغول تعقيب نماز

موسي بن جعفر – عليه السلام – انه يصلي الفجر فيعقب الي ان تطلع الشمس ثم يسجد سجده ، فلايزال ساجدا حتي تزول الشمس و قد و كل من يترصد اوقات الصلاه فاذا اخبره و ثب يصيل من غير تجديد وضوء

امام موسي كاظم (ع ) وقتي نماز صبح را به جا مي آورد تا طلوع آفتاب مشغول تعقيب و ذكر خدا مي شد و سالهايي كه در زندان بود، غالبا پس از نماز سر به سجده مي گذاشت و تا نزديك ظهر به دعا و ذكر حمد مشغول بود و چون فرا مي رسد برمي خاست و بدون (نياز به ) تجديد وضو به نماز مي ايستاد.(بحارالانوار، ج ۴۸ ص ۱۰۷)

 

طلب حاجت بعد از نماز:

قال الصادق – عليه السلام -ان الله – عزوجل – فرض عليكم الصلوات في احب الاوقات اليه فاسئلوا الله حوائجكم عقيب فرائضكم

به درستي كه خداوند نمازهاي واجب را در محبوبترين اوقات واجب كرد، پس حاجات خود را بعد از نمازهايتان بخواهيد.(بحارالانوار، ج ۸۵ ص ۳۲۴)

 

دعا بعد از نماز واجب :

قال الصادق – عليه السلام -الدعاء بعد الفريضه افضل من الصلوه تنفلا

دعاي بعد از نماز واجب ، از به جا آوردن نماز نافله برتر است .(من لايحضره الفقيه ، ج ۱ ص ۹۶۲)

 

دعا در حال دل شكستن

قال الصادق – عليه السلام -اذ رق احدكم فليدع فان القلب لايرق حتي يخلص

وقتي دل شما شكست دعا كنيد، زيرا دل تا خالص نگردد نمي شكند. (بحارالانوار، ج ۹۳، ص ۳۴۵)

 

نحوه گفتن تسبيح فاطمه زهرا (س)

قال الصادق – عليه السلام -في تسبيح فاطمه – عليها السلام – تبداء بالتكبير اربعا و ثلاثين ، ثم التحميد ثلاثا و ثلاثين ثم التسبيح ثلاثا و ثلاثين

در تسبيح فاطمه (س ) باتكبير (الله اكبر) شروع كرده و سي و چهار مرتبه بگوي ، پس از آن سي و سه بار تحميد (الحمدلله ) و سپس سي و سه مرتبه تسبيح (سبحان الله ). (وسائل الشيعه ، ج ۴ ص ۱۰۲۵ ج ۲، فروع كافي ، كتاب الصلاه ، ص ۳۴۲).

 

تعقيبات نماز صبح

قال الصادق – عليه السلام -الجلوس بعد صلاه الغداه في التعقيب و الدعاء حتي تطلع الشمس ابلغ في طلب الرزق من الضرب في الارض

هركس بعد از نماز صبح براي تعقيب و دعا تا طلوع خورشيد بنشيند، بهتر از در نورديدن زمين ، روزي راجلب مي كند.(وسائل الشيعه ، ج ۴، ص ۱۰ ۳۵).

آثار تعقيب نماز صبح :

ما استنزل الرزق بشي ء مثل التعقيب فيمابين طلوع الفجر الي طلوع الشمس

چيزي رزق آفرين تر از تعقيب بين نماز صبح وطلوع آفتاب نيست . (وسائل الشيعه ، ج ۴ ص ۱۰۳۶).



دسته بندی مطلب : تعقیبات
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز