سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶

۱ – ترجمه سوره حمد بسم الله الرحمن الرحيم ، يعني ابتدا ميكنم بنام خداوندي كه در دنيا بر مؤمن و كافر رحم ميكند و در آخرت بر مؤمن رحم مينمايد . الحمد لله رب العالمين يعني ثنا مخصوص خداونديست كه پرورش دهنده همه موجوداتست . الرحمن الرحيم يعني در دنيا بر مؤمن و كافر و در آخرت بر مؤمن رحم ميكند . مالك يوم الدين يعني پادشاه و صاحب اختيار روز قيامت است . اياك نعبد و اياك نستعين يعني فقط ترا عبادت ميكنيم و فقط از تو كمك ميخواهيم . اهدنا الصراط المستقيم يعني هدايت كن ما را به راه راست كه آن دين اسلام است . صراط الذين انعمت عليهم يعني به راه كساني كه به آنان نعمت دادي كه آنان پيغمبران و جانشينان پيغمبران هستند غير المغضوب عليهم ولا الضالين يعني نه به راه كساني كه غضب كرده‌اي بر ايشان و نه آن كساني كه گمراهند .

۲ – ترجمه سوره قل هو الله احد بسم الله الرحمن الرحيم : قل هو الله احد ، يعني بگو اي محمد ( ص ) كه خداوند ، خدائي است يگانه . الله الصمد يعني خدائي كه از تمام موجودات بينياز است . لم يلد ولم يولد ، فرزند ندارد و فرزند كسي نيست . ولم يكن له كفوا احد يعني هيچ كس از مخلوقات ، مثل او نيست .

۳ – ترجمه ذكر ركوع و سجود و ذكرهائي كه بعد از آنها مستحب است سبحان ربي العظيم وبحمده ، يعني پروردگار بزرگ من از هر عيب و نقصي پاك و منزه است و من مشغول ستايش او هستم ، سبحان ربي الاعلي و بحمده يعني پروردگار من كه از همه كس بالاتر ميباشد از هر عيب و نقصي پاك و منزه است و من مشغول ستايش او هستم ، سمع الله لمن حمده يعني خدا بشنود و بپذيرد ثناي كسي كه او را ستايش ميكند ، استغفر الله ربي واتوب اليه يعني طلب آمرزش و مغفرت ميكنم از خداوندي كه پرورش دهنده من است و من به طرف او بازگشت مينمايم ، بحول الله و قوته اقوم واقعد يعني بياري خداي متعال و قوه او بر ميخيزم و مينشينم .

۴ – ترجمه قنوت لا اله الا الله الحليم الكريم ، يعني نيست خدائي سزاوار پرستش مگر خداي يكتاي بيهمتائي كه صاحب حلم و كرم است ، لا اله الا الله العلي العظيم يعني نيست خدائي سزاوار پرستش مگر خداي يكتاي بيهمتائي كه بلند مرتبه و بزرگ است . سبحان الله رب السموات السبع و رب الارضين السبع ، يعني پاك و منزه است خداوندي كه پروردگار هفت آسمان و پروردگار هفت زمين است . وما فيهن و مابينهن و رب العرش العظيم ، يعني پروردگار هر چيزي است كه در آسمانها و زمينها و مابين آنهاست و پروردگار عرش بزرگ است . والحمد لله رب العالمين ، يعني حمد و ثنا مخصوص خداوندي است كه پرورش دهنده تمام موجودات است .

۵ – ترجمه تسبيحات اربعه سبحان الله والحمد لله ولا اله الا الله والله اكبر ، يعني پاك ومنزه است خداوند تعالي و ثنا مخصوص او است و نيست خدائي سزاوار پرستش مگر خداي بيهمتا و بزرگتر است از اين كه او را وصف كنند .

۶ – ترجمه تشهد و سلام الحمد لله اشهد ان لا اله الا الله وحده لاشريك له يعني ستايش مخصوص پروردگار است و شهادت ميدهم كه خدائي سزاوار پرستش نيست مگر خدائي كه يگانه است و شريك ندارد و اشهد ان محمدا عبده و رسوله ، يعني شهادت ميدهم كه محمد صلي الله عليه و آله بنده خدا و فرستاده او است اللهم صلي علي محمد وآل محمد يعني خدايا رحمت بفرست بر محمد و آل محمد و تقبل شفاعته و ارفع درجته يعني قبول كن شفاعت پيغمبر را ودرجه آن حضرت را نزد خود بلند كن السلام عليك ايها النبي ورحمه الله وبركاته ، يعني سلام بر تو اي پيغمبر و رحمت وبركات خدا بر تو باد . السلام علينا و علي عباد الله الصالحين يعني سلام از خداوند عالم بر نمازگزاران و تمام بندگان خوب او ، السلام عليكم ورحمه الله و بركاته يعني سلام و رحمت و بركات خداوند بر شما مؤمنين باد.

 دسته بندی مطلب : احکام
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز