الف) چه كنم نمازها به ویژه نماز صبحم را در اول وقت بخوانم؟ ب) برای اهمیت بخشیدن به نماز فرزندانی كه نسبت به آن سهل انگارند چه راه هایی وجود دارد؟

* الف) یكی از واجباتی كه در دین اسلام بسیار اهمیت دارد، نماز است. نماز یك وظیفه ثابت و معین و یك دستور انضباطی است كه روح توجه به پروردگار را در انسان زنده میكند: (فَأَقِیمُوا الصَّلَوةَ إِنَّ الصَّلَوةَ كَانَتْ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ كِتَـبًا مَّوْقُوتًا) (۱)؛ نَماز را [به صورت معمول] انجام دهید، زیرا نماز وظیفه ثابت و معینی برای مؤمنان است. نماز، مظهر پیوند با خدا و ارتباط با اوست؛ به همین دلیل از همه عبادتها برتر و بالاتر است. مؤمنان ارزش بسیاری برای اصل نماز و زمان برگزاری آن قائلند:(انعام، آیه۹۲) و سهل انگاری در نماز، به ویژه در اوقات اولیه آن ممكن است زیان هایی در پی داشته باشد(ماعون، آیه۴ ـ ۵). كسانی كه نه ارزشی برای نماز قائلند و نه به اوقاتش اهمیتی میدهند، نماز را از وقت فضیلت خود تأخیر می اندازند. تجربه نشان داده كه اگر مسایل تربیتی تحت انضباط و شرایط معین قرار نگیرد، عده ای آن را به دست فراموشی می سپارند و اساس آن به كلی متزلزل میگردد. این گونه مسائل حتماً باید در زمان معین و با انضباط دقیق قرار گیرد، تا هیچ كسی برای ترك آن عذر و بهانه ای نداشته باشد، لذا برای این كه به این مشكلات دچار نشویم شایسته است خود را مقید كنیم به این كه حتماً نمازها را در آغاز وقت بخوانیم.

امام باقر(علیه السلام) میفرماید: هر گاه نماز در اول وقت بالا رود، سفید و درخشان به سوی صاحبش باز میگردد و به او خطاب میكند: از من مواظبت نمودی خدا تو را حفظ كند و هر گاه در غیر وقت خود و بدون شرایط بالا برود، سیاه و تاریك به سوی صاحبش باز میگردد و به او میگوید: مرا تباه ساختی، خدا تو را نابود كند! (۲)

امام صادق(علیه السلام) نیز میفرماید: هر گاه نمازگزار نماز صبح را با طلوع فجر به جای آورد دو مرتبه برای او نوشته میشود، هم فرشته صبح و هم فرشته شب می نویسد [نماز صبح را فرشته روز و فرشته شب هر دو مشاهده میكنند! (۳)

ب) درباره نمازخوان كردن فرزندان دو مرحله توصیه شده است:

۱٫ بیان كردن ارزش و آثار نماز و نیز بازگو كردن آثار زشت ترك نماز.

۲٫ ارائه الگوهای عملی از سوی والدین، بزرگترها، هم كلاسی ها و… كه این مهمترین مرحله است. بهترین راه برای نمازخوان كردن فرزندان، ارائه الگوی عملی به آنهاست و این مهم اتفاق نخواهد افتاد، مگر آن كه خود بزرگترها با كردار و عملشان لذت نماز خواندن را در جان فرزند رسوخ دهند؛ وقتی فرزند ببیند پدر و مادر در اول وقت هر روز نماز میخواند، وقتی ببیند هم كلاسی ها در مدرسه وضو گرفته و به نماز می ایستند، وقتی ببیند در مساجد و نماز جمعه ها مردم با عشق و شور وصف ناپذیر به نماز می ایستند، وقتی ببیند فضای جامعه فضای نماز است، خود به خود او هم اهل نماز می شود و بدون این كه به او گفته شود خودش به نماز می ایستد، لذا تشویق عملی مانند تهیه هدیه، بردن پارك و تفریح، طرح دوستی و گسترش رابطه با انسان های مقید به نماز و… از عواملی است كه میتواند به این مهم كمك نماید.

در پایان شایسته است بگوییم: ترك نماز یا سهل انگاری در آن در افراد، به خصوص در بین نوجوانان وجوانان علت هایی دارد كه او را به روی نیاوردن به نماز یا ترك آن می كشاند. این علت ها ممكن است سستی عقیده به معاد یا خداشناسی و یا تأثیر منفی دوستان ناباب او باشد؛ هم چنین احتمال دارد مشكلات مادی و سرخوردگی روحی، چنین مشكلی را آفریده باشد. دوست شدن و گفتگو با چنین فردی و گوش دادن به درد دل او و سخنانش، كلید حل این مشكلات را به دست ما میدهد. بعد از شناخت مشكلات میتوان با افراد متخصص در این زمینه مشورت كرد.تشویق افراد به امور عبادی اصل است، مگر این كه چارهای جز استفاده از روش توبیخ نباشد.

————————————————————————————-
۱٫ نساء، آیه۱۰۳٫
۲٫ كلینی، اصول كافی، ج۳، ص۲۸۶٫
۳٫ شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج۱، ص۳۷۳؛ برای آگاهی بیشتر ر.ك: امام خمینی، آداب نماز، ص۱۱۱ ـ ۱۱۳؛ عباس عزیزی، جامع آیات و احادیث موضوعی نماز، ج۱، ص۳۱۲ ـ ۳۴۹؛ همان، تفسیر نمونه، ج۵، ص۳۴۲ ـ ۳۴۷؛ ج۴، ص۱۰۳ ـ ۱۰۶؛ همان، ج۲۷، ص۳۵۷ ـ ۳۶۴٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز