جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵

انّما يريد الشّيطان ان يوقع بينكم العداوهً و البغضاء في الخمر و الميسر و يصدّكم عن ذكر الله و عن الصّلوه فهل انتم منتهون.

شيطان مي‌خواهد در ميان شما به وسيله‌ شراب و قمار عداوت ايجاد كند و شما را از ذكر خدا و از نماز باز دارد، آيا (با اين همه زيان و فساد و با اين نهي اكيد)‌ خودداري خواهيدكرد؟. ( مائده ، ۹۱)

در اين آيه اشاره به پاره‌اي از زيان هاي آشكار شراب و قمار پرداخته، ‌نخست مي‌گويد: شيطان مي‌خواهد از طريق شراب و قمار در ميان شما تخم عداوت و دشمني بپاشد و از نماز و ذكر خدا باز دارد (انما يريد الشيطان…).

ـ در پايان اين آيه به عنوان يك استفهام تقريري،‌مي‌گويد: آيا شما خودداري خواهيد كرد (فهل انتم منتهون).

يعني پس از اين همه تأكيد باز جاي بهانه جويي يا شكّ و ترديد در مورد ترك اين دو گناه بزرگ باقي مانده است.[۱]

در الميزان آمده: جز اين نيست كه شيطان مي‌خواهد به وسيله شراب و قمار بين شما عداوت و خشم بيندازد و شما را از ذكر خدا و از نماز باز دارد.

شيطان از دعوت به اين گونه عمليات جز شرّ شما را نمي‌خواهد و لذا گفته‌اند رجس از عمليات شيطاني است.

ـ معني رجس بودن شراب و امثال آن اين است كه ساختن و يا مثلاً خوردن آن كار آدمي را به وسوسه‌ هاي شيطاني و گمراهي ش مي‌كشاند و بس، و حال آن كه از روايات زيادي استفاده مي‌ شود كه شيطان خودش به صورت آدمي مجسم شده و طرز تهيه شراب را به انسانها ياد داده است.[۲]

ـ‌نماز را جداي از ذكر خدا اسم برده با اين كه نماز هم ذكر خداست. استفاده مي‌شود كه چون نماز فرد كامل از ذكر است خداي تعالي اهتمام بيشتري به امر آن دارد و در روايت صحيح از رسول الله ـ صلّي الله عليه و آله ـ وارد است كه فرمود:

نماز ستون دين است و همچنين در آيات بسيار زيادي از قرآن كريم به اين معني اشاره شده است،‌در سوره‌ هاي (مؤمنون ، ـ اعراف ، ۱۷ ـ معارج ، ۲۲ ـ عنكبوت ، ۴۵ ـ جمعه ، ۹ و مريم ، ۱۴).

ـ و اين كه در آيه مورد بحث ذكر را بر نماز مقدّم داشته براي اين بوده است كه تنها و تنها مقصود از دعوت الهي آن بوده است، آري ذكر خداست كه خمير مايه‌ سعادت دنيا و آخرت و روح زنده هر پيكره ايست از عبادات.[۳]

رجس بودن آن را به وسيله‌ كلمه (إنّما) حصر نموده و فرموده (انما يريد الشيطان…) يعني اين عمليات جز اين نخواهد بود كه هر وقت واقع شوند، رجس و پليد و عمل شيطانند و شيطان هم جز اين كه به وسيله اين اعمال بين شما عداوت و بغضا بيندازد و شما را از نماز و ياد خدا غافل سازد غرض ديگري ندارد.

مفاسد عمومي آنها يعني عداوت و بغضاء انصراف از نماز و ذكر خدا است.[۴]

ـ قمار بازي نتيجه‌ اي جز كينه و عداوت ندارد.

شيطان مي‌ خواهد از اين راه شما را از ياد خداوند باز دارد تا شكر نعمتهاي او را بجاي نياوريد.

و شيطان مي‌خواهد از اين راه شما را از نماز كه پايه محكم دين است غافل گرداند.

(فهل انتم منتهون) جمله سؤالي و معناي آن امر است يعني خدا را اطاعت كنيد و نهي او را زير پا نگذاريد.

بديهي است كه خداوند از اين افعال منع و مذّمت كرده هر گاه زشتي عملي ثابت باشد، سپس از مخاطب سؤال كنند كه (آيا ترك خواهي كرد) وظيفه او اقرار به ترك است گويي به او گفته مي‌شود.

ـ آيا بعد از آن كه زشتي اين كارها ثابت شده باز هم آنها را انجام مي‌ دهي.

اين جمله براي منع از انجام كاري، رساتر است، يعني: نهي را اطاعت كنيد و شراب ننوشيد.

داستان آموزنده:
ابن عباس گويد: منظور سعد بن ابي وقاص و مردي از انصار است كه با يكديگر عهد برادري بسته بودند. مردي انصاري، ‌سعد را به مهماني دعوت كرد و سفره طعام و شراب گستردند و چندان خوردند كه مست شدند. در اين وقت بر يكديگر فخر فروشي كردند و كار به جنگ و زد و خورد كشيد. مرد انصاري قطعه استخواني برداشت و چنان بر بيني سعد كوبيد كه بينيش را در هم شكست، خداوند متعال اين‌آيه را درباره آنان نازل كرد. يعني: شيطان مي‌خواهد شما را اغوا كند و به شراب خوردن وادارد تا عنان عقل را از كف شما بگيرد و به كارهايي وادارد كه در حال عادي انجام نمي‌ دهيد.[۵]

پيام آيه
۱ـ شيطان وسايل بسياري دارد كه مي‌تواند براي ايجاد خصومت و دشمني و گمراهي افراد عالم و همچنين باز داشتن آنها از طريق هدايت و ايمان مورد استفاده قرار دهد.

۲ـ تمام كارهاي بد و زشت و ناروا همه از تحريكات شيطان است چون از عاملين اصلي فساد و تباهكاري‌ ها و باز دارنده خير و سعادت بشر است و نقشه‌ هاي او در اين مسير از يك راه و دو راه نيست،‌گاهي مسايلي را طرح ريزي مي‌‌كند كه كمتر به فكرآدمي خطور مي‌كند.

شيطان براي رسيدن به مقاصد خود از وسايلي گمراه كننده استفاده مي‌كند.

حرام بودن آن وسايل گمراه كننده به خاطر آن است كه ميان شما كينه و دشمني ايجاد كند و شما را از ياد خداوند و نماز باز دارد.

اهداف شيطان در اين‌ آيه يكي رابطه مردمي را بين انسانها و يكي رابطه الهي را با خدا قطع مي‌كند.

۳ـ محبّت را تبديل به قهر مي‌كند.

۴ـ تولي را تبري و تبري را تولي مي‌كند.

۵ـ عمل شيطان سد راه بندگان خداست.

۶ـ رابطه الهي، ذكر و نماز، نيايش و عبادت است.

۷ـ همان طور كه شيطان براي اقامه‌ نماز سدها مهيا نموده ما هم براي اقامه‌ نماز در جامعه زمينه‌ها و وسايل خوبي را مهيا كنيم.

۸ـ اگر در جامعه بين جوانان قمار بازي و غيره رواج پيدا كند همين مسأله باعث جدايي آنها از نماز مي‌شود.

۹ـ تهاجم فرهنگي الآن در جامعه‌ما يك نوع عمل شيطاني بوده كه از افكار پليد آمريكا است و اگر در بين جوان رواج پيدا كند، معنوّيت از بين آنها رخت بر مي‌بندد.

۱۰ـ شراب مانع نماز است.

۱۱ـ سستي در مقابل اين موانع انسان را از فيض با عظمت الهي باز داشته و از رحمت حضرت حق محروم مي‌ سازد.

پی نوشت ها :
[۱] . تفسبر نمونه، ج ۵، ص ۷۳٫
[۲] . الميزان، ج ۶، ص ۱۹۱٫
[۳] . الميزان، ج ۶، ص ۱۹۵٫
[۴] . الميزان، ج ۶، ص ۱۹۷٫
[۵] . مجمع البيان، ج ۳، ص ۳۶۹٫دسته بندی مطلب : دیدگاه قرآن کریم
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز