آیا نمازی كه ما میخوانیم همان نماز پیامبر(صلی الله علیه وآله) و امامان(علیهم السلام) است و تفاوتی نكرده است؟

نمازی كه ما ـ براساس آنچه فقها و مراجع تقلید به دست آورده اند ـ میخوانیم، تمام اجزا، شرایط، مسائل و احكام آن از آیات قرآن و روایات پیامبر(صلی الله علیه وآله) و امامان(علیهم السلام) گرفته شده است.

برای نمونه، سه جلد از كتاب وسائل الشیعه (۱) در مورد نماز و احكام و مسائل آن است. بنابراین نمازی كه ما میخوانیم همان نماز پیامبر(صلی الله علیه وآله) و امامان(علیهم السلام) است. برای نمونه یك روایت را درباره كیفیت نماز بیان میكنیم: حماد بن عیسی(۲) گوید: امام صادق(علیه السلام) برخاست و رو به قبله ایستاد، دو دستش را روی پاهایش قرار داد و انگشتان دستش را بست، فاصله بین پاهایش را نزدیك كرد تا مقدار سه انگشت باز، با خشوع تكبیرة الاحرام گفت، سپس حمد را با ترتیل قرائت فرمود و سوره توحید را بعد از آن خواند، سپس به مقدار یك نفس كشیدن درنگ كرد، در حالی كه ایستاده بود، سپس در همین حال «اللّه اكبر» گفت، بعد به ركوع رفت و كف دستهایش را در حالی كه انگشتان دستش باز بود، بر روی زانوهایش قرار داد.

زانوهایش را به پشت رد نمود و پشت خود را مستوی نمود؛ به گونه ای كه اگر قطره آبی بر آن میریخت، ثابت میماند. گردنش كشیده و چشمانش را فرو خوابانیده بود. در این حال سه بار با ترتیل تسبیح (سبحان ربی العظیم و بحمده) گفت، سپس سر از ركوع برداشت وایستاد، پس از آرامش «سمع اللّه لمن حمده» و «اللّه اكبر» را گفت و دستهایش را تا مقابل صورتش بالا آورد. بعد از آن به سجده رفت. هنگام سجده رفتن، ابتدا دستهایش را به زمین نهاد، سپس زانوهایش را. در سجده تنها هشت عضو بدنش را بر زمین نهاد: پیشانی، دو كف دست، دو زانو، سر دو انگشت شست پا و بینی ـ قرار دادن بینی بر زمین مستحب است ـ و در سجده سه بار فرمود: «سبحان ربی الاعلی و بحمده». سپس سر از سجده برداشت و به طور كامل نشست؛ آنگاه «اللّه اكبر» گفت و نیز «استغفر اللّه ربی و اتوب الیه» گفت. دوباره «اللّه اكبر» گفت، سپس به سجده دوم رفت و سجده دوم را همانند سجده اول به جا آورد و ركعت دوم را همانند ركعت اول انجام داد. بعد از نماز به حمّاد فرمود: ای حمّاد! این گونه نماز بخوان، در حال نماز به جایی نگاه نكن، با انگشتان خود بازی نكن(۳).

————————————————————
۱٫ یكی از كتابهای روایی فقه شیعه است كه مشتمل بر ۳۵۸۶۸ روایت می باشد و محدث بزرگ شیخ حر عاملی آن را تألیف نموده اند.
۲٫ بعد از این كه در حضور امام صادق(علیه السلام) دو ركعت نماز میخواند و حضرت نمازش را نمی پسندد.
۳٫ شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ۴، ص ۶۷۳٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز