مسلمان است، زیرا «كافر، كسی است خدا را منكر شود یا برای خدا شریك قرار دهد یا پیغمبریِ حضرت خاتم الأنبیاء محمد بن عبدالله(صلی الله علیه وآله) را قبول نداشته باشد. همچنین اگر در یكی از اینها شك داشته باشد و نیز كسی كه ضروری دین، یعنی چیزی را كه مثل نماز و روزه، مسلمانان جزء دین اسلام میدانند، منكر شود كافر و نجس است، البته اگر چنانچه بداند آن چیز ضروری دین است و انكار آن چیز به انكار خدا یا توحید یا نبوّت برگردد، نجس است و اگر نداند، احتیاطاً باید از او اجتناب كرد… .» (۱)

پس آنچه باعث كفر و نجاست انسان می شود، انكار نماز است، نه سهل انگاری و نخواندن نماز.

به هر حال ترك نماز اثرهایی دارد كه به نمونه ای از آنها درآیات و روایات اشاره می كنیم:

۱٫ رسول اكرم میفرماید: كسی كه بدون عذر، نمازش را ترك كند، قطعاً اعمال خیرش حبط و بی فایده میگردد(۲).

۲٫ امیرمؤمنان علی(علیه السلام) میفرماید: اللهم العن من ترك الصلوة متعمداً؛ خدایا لعنت كن كسی را كه عمداً نماز را ترك كند(۳) .

۳٫ ترك نماز، موجب ورود در آتش است: مؤمنان از مجرمان سؤال میكنند كه چه چیز شما را به دوزخ انداخت؟! میگویند: ما از نمازگزاران نبودیم (۴).

۴٫ پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) میفرماید: كسی كه نمازش را سبك بشمارد، از من نیست؛ و الله بر سر حوض كوثر بر من وارد نخواهد شد.» (۵) و…

———————————————————————–
۱٫ توضیح المسائل مراجع، مطابق با فتاوای دوازده نفر از مراجع معظّم تقلید، ج۱، ص۸۴، مسئله ۱۰۶ از رساله امام۱٫
۲٫ ر.ك: محدث نوری، مستدرك الوسائل، ج۳، ص۴۵٫
۳٫ همان، ص۹۱٫
۴٫ مدثر، ۴۰ ـ ۴۳٫
۵٫ بحارالانوار، ج۷۹، ص۲۲۴٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز