یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶

در این كه فرشتگان خداوند متعال را تسبیح و تقدیس مىكنند جاى هیچ تردید نیست؛ برخى آیاتى كه به تسبیح فرشتگان اشاره فرموده، عبارت است:

۱٫ (وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَـئِكَةِ… وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ…)(۱) ؛ [به خاطر بیاور]هنگامى كه پروردگارت به فرشتگان گفت: …ما تسبیح و حمد تو را به جا مى آوریم و تو را تقدیس مىكنیم.

۲٫ (لاَیسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِهِ وَلاَیسْتَحْسِرُونَ * یسَبِّحُونَ الَّیلَ وَالنَّهَارَ لاَیفْتُرُونَ) (۲)؛ {فرشتگان} هیچ گاه از عبادتش استكبار نمى ورزند و هرگز خسته نمىشوند [تمام] شب و روز را تسبیح مىگویند و سست نمىگردند.

۳٫(وَالْمَلَـئِكَةُ یسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ و…) (۳)؛ فرشتگان، پیوسته تسبیح و حمد پروردگارشان را به جا مى آورند.

از ابن عباس و ابن مسعود نقل شده است كه «تسبیح» فرشتگان، به معناى نماز خواندن آنهاست.

رسول اكرم(صلى الله علیه وآله) به ابوذر فرمود: اى ابوذر، هر گاه بنده اى در بیابانى تنها باشد و وضو بسازد یا تیمم كند، سپس اذان و اقامه بگوید و نماز بخواند، خدا فرشتگان را امر مىكند كه پشت سر او صفى تشكیل دهند كه دو طرف آن دیده نشود و به نماز او اقتدا نمایند و به دعاى او آمین گویند (۴).

—————————————————————
۱٫ بقره،آیه۳۰٫
۲٫ انبیاء،آیه۱۹ـ۲۰٫
۳٫ شورى،آیه۵٫
۴٫ ر.ك:شیخ حر عاملى، وسائل الشیعه، ج ۵، باب استحباب الاذان و الاقامة لكلّ صلاة فریضة، ص ۳۸۱؛ نصراللهى زاده، سیماى ملائكه در قرآن كریم، پایان نامه، ص ۱۶۹٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها : ,
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز