برادری دارم كه ۱۶ سال دارد و مادرم درباره تكالیف شرعی او سختگیری میكند و او را از رفتن به مكانهای بازیهای رایانه ای كه محیطی ناسالم است، نهی می كند. برادرم نمازهایش را اول وقت نمیخواند، ولی نماز میخواند. آیا با نبود امكانات تفریحی، نتیجه سختگیری، ایجاد عقده و لجاجت در شخصیت انسان نیست؟

خداوند متعال میفرماید: (یـأَیهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ قُواْ أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِیكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ…) (۱)؛ ای كسانی كه ایمان آورده اید! خودتان و كسانتان را از آتشی كه سوختِ آن، مردم و سنگهاست، حفظ كنید… . پیامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) میفرماید: آنها [خانواده] را امر به معروف و نهی از منكر كنید؛ اگر از شما پذیرفتند، آنها را از آتش دوزخ حفظ كرده اید و اگر نپذیرفتند، وظیفه خود را انجام داده اید (۲).

اگر سختگیری در واجبات و انجام دادن تكالیف شرعی، مانند نماز باشد، مفید نیز هست، ولی سختگیری، تنها با تنبیه و سرزنش نیست. باید از راههای تشویق و ترغیب نیز استفاده كرد. به طور قطع اگر از شیوه های متنوعِ تعلیم و تربیتِ صحیح استفاده شود، بسیار ثمربخش خواهد بود.

شما میتوانید با تشویق معقول، برادرتان را به نماز اول وقت وادار كرده، از رفتن او به محیط هایی ـ كه در آلوده بودن آنها تردیدی نیست ـ جلوگیری كنید و در حد توان، امكانات ورزشی و تفریحی را به صورت جایزه برای او تهیه كرده، او را در محیط خانواده سرگرم كنید؛ افزون بر این شما میتوانید از طریق كسانی كه قدرت تأثیرگذاری مثبت بر شخصیت برادرتان دارند، عمل كنید و حتی اگر لازم شد، معلم اخلاق و عقاید دینی برای او بگیرید؛ همچنین مشاوره با متخصصان امور تربیتی در مراكز مختلف، مانند: آموزش و پرورش و… بسیار مفید است (۳).

————————————————————————–
۱٫ تحریم، آیه۶٫
۲٫ حویزی، نورالثقلین، ج۵، ص۳۷۲٫
۳٫ ر.ك: همان، تفسیر نمونه، ج۲۴، ص۲۸۶ ـ ۲۹۴٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز