۱٫ (وَهُمْ عَلَی صَلاتِهِمْ یحافِظُونَ) (۱)؛ تفسیر معروف آیه، این است كه مراد از محافظت بر نماز، محافظت بر وقت نماز است (۲).

۲٫ (رِجَالٌ لاَّتُلْهِیهِم تَجَـرَة وَلاَبَیعٌ عَن ذِكْرِ اللَّهِ وَإِقَامِ الصَّلَوةِ) (۳) ؛ مردانی كه نه تجارت و نه معامله آنها را از یاد خداوند و بر پا داشتن نماز غافل نمیكند. در روایت آمده: آنها تاجرانی هستند كه تجارت و بیع، آنان را از یاد خداوند غافل نمی سازد، هنگامی كه وقت داخل میشود حق آن را ادا میكنند (۴).

۳٫ (فَخَلَفَ مِن بَعدِهِم خَلفٌ أَضَاعُوا الصَّلَوةَ) (۵) ؛ آنگاه از پی ایشان كسانی آمده اند كه نماز را تباه ساخته اند. از امام صادق(علیه السلام)روایت شده: مراد از ضایع كردن نماز، تأخیر از وقتش است، نه ترك كردن نماز (۶).

۴٫ (فَوَیلٌ لِّلمُصَلِّینَ*الَّذِینَ هُم عَن صَلاَتِهِم سَاهُونَ) (۷) ؛ پس وای بر نمازگزارانی كه از نمازشان غافلند! حضرت علی(علیه السلام)میفرمایند: ایشان غافل و بیتوجه به اوقات نماز هستند (۸).

* اگر برای خواندن نماز اول وقت صبر كنم كلاسم دیر میشود، آیا نماز خود را بخوانم یا به مدرسه بروم؟

* قرآن میفرماید: (حَـفِظُوا عَلَی الصَّلَوَتِ وَالصَّلَوةِ الْوُسْطَی وَقُومُوا لِلَّهِ قَـنِتِینَ) (۹) ؛ در انجام دادن همه نمازها [به خصوص]نماز وسطی [نماز ظهر] كوشا باشید! و از روی خضوع و اطاعت برای خدا به پا خیزید.
بعضی از مفسران این آیه را دلیلی بر خواندن نماز در اول وقت میدانند. از نظر فقها نماز در اول وقت مستحب است؛ امّا به دلیل مشكلی نظیر: دیر رسیدن به مدرسه یا منتظر بودن دیگران و… میتوان نماز را با تأخیر خواند(۱۰).

* آیا خداوند، كسی كه نمازش را بخواند، روزه نگیرد و به پیامبران ایمان نیاورد، دوست دارد؟

* كسی كه به خدا ایمان میآورد باید بر همه حرفهای او گوش بدهد. اگر ما واقعاً به خدا اعتقاد داریم و میدانیم كه همه فرمانهای او درست و حكیمانه است، دلیلی ندارد كه از بعضی از فرمانهایش اطاعت كنیم و از بعضی دستورهایش سرپیچی كنیم. قرآنكریم كسانی را كه فقط بخشی از احكام خدا را میپذیرند اعتراض میكند و میفرماید: (أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتَـبِ وَتَكْفُرُونَ بِبَعْض) (۱۱) ؛ چرا به برخی احكام ایمان میآورید و به برخی كفر میورزید. بنابراین كسی كه نماز میخواند باید روزه هم بگیرد.

—————————————————–
۱٫ انعام، آیه۹۲٫
۲٫ علاّمه طباطبائی، المیزان، ج۷، ص۲۸۹٫
۳٫ نور، آیه۳۷٫
۴٫ همان، تفسیر نمونه، ج۱۴، ص۴۸۶٫
۵٫ مریم، آیه۵۹٫
۶٫ همان، المیزان، ج۱۴، ص۸۰٫
۷٫ ماعون، آیه۴ـ۵
۸٫ محمد محمدی ری شهری، میزان الحكمة، ج۲، ص۱۶۴۳٫
۹٫ بقره، آیه۲۳۸٫
۱۰٫ ر.ك: سید حسین موسویراد لاهیجی، نماز از دیدگاه قرآن و حدیث؛ همان، تفسیر نمونه، ج۲، ص۲۰۵٫
۱۱٫ بقره، آیه۸۵٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز