توبه با یك جرقه آغاز می شود، جرقه ای كه در آغاز تنها یك نقطه نورانی و كوچك در قلب است، امّا به تدریج تمامِ آسمانِ تیره و تاریك قلب را فرا میگیرد. این نقطه نورانیِ سفید، انسان را از گذشته تاریك به آینده روشن می برد. نسبت به گذشته تاریك و سیاه، احساس تلخی، پشیمانی و ندامت میكند و آسمانِ ابر گرفته قلب برای آیندهای روشن آماده بارش رحمت الهی می شود. قرآن، این كتاب نوید بخشِ رحمت، به همه مؤمنان فرمانِ توبه میدهد. در سوره تحریم، آیه ۸ میفرماید: (یأیها الذین ءَامنوا توبوا إلی الله توبةً نصوحاً عَسی رَبُّكم أَن یكفّر عنكم سیئاتكُم و یدخِلَكُم جَنّــت تجری مِن تحتها الأَنهـر)؛ ای كسانیكه ایمان آورده اید! با اخلاصِ كامل توبه كنید، باشد كه پروردگار از گناهان شما در گذرد و به باغ هایی واردتان كند كه در آن جویبارهایی جاری است.

حقیقت توبه همان حالت ندامت و پشیمانی از معصیت و تصمیم بر ترك بازگشت به گناه در آینده است (۱). همانطور كه میدانید، پشیمانی كار دل است، امّا اگر حقیقی و خالص باشد، آثاری را در رفتار ظاهری انسان نیز بر جای میگذارد.

روزی حضرت علی(علیه السلام) مردی را دید كه بدون توجّه به شرایط توبه فقط با زبان میگفت: «استغفر الله»(۲). حضرت به او فرمود: میدانی استغفار چیست؟ آنگاه شرایط استغفار را برای او توضیح داد و فرمود:
اوّل: باید از كارهای ناشایست گذشته ات پشیمان باشی؛

دوم: آنكه تصمیم بگیری دیگر سراغ كارهای زشت قبلی نروی؛

سوم: اگر حقّی از بندگان خدا برعهده توست (قرضی گرفتهای و پس ندادهای یا به زور چیزی را از مردم گرفتهای و یا…) ادا كنی؛

چهارم: اگر حقی از خدا بر عهده توست (مثلا نمازهایی از تو قضا شده و نخواندهای) آنها را ادا كنی و… .

آنگاه پس از این مراحل با زبان بگویی: «استغفرالله» بعد از توضیح معنا و شرایط توبه، روشن می شود كه جبران گذشته در مورد نمازهای خوانده نشده، به این است كه ما علاوه بر پشیمانی دل، نمازهای قضا شده رابه جا بیاوریم.

—————————————————————-
۱٫ علامه حلی، كشف المراد، ص۴۴۴٫
۲٫ صبحی صالح، نهج البلاغه، ص۵۴۹، كلمه۴۱۷٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز