چرا خداوند متعال در آیه ۱۳ سوره جن میفرماید: هر كس به خدای خود ایمان آورد دیگر از نقصان خیر و ثواب و از احاطه رنج و عذاب بر خود نترسد؟ آیا اگر نماز را كه بر آن تأكید شده، انجام ندهیم، همین طور است؟

* ایمان به پروردگار متعال و ایمان به آنچه بر پیامبر اكرم(ص) نازل شده و انجام دادن و تسلیم دستورهای الهی كه نماز نیز از جمله آنهاست، باعث میگردد شخص نه از نقصانی بترسد و نه از ظلمی هراس داشته باشد و در صورتی كه آن را ترك نماید این اجر و پاداش از او گرفته خواهد شد و كسی كه به دستورهای خداوند عمل نكند ایمان واقعی ندارد. قرآن كریم در اینباره میفرماید: (مَا سَلَكَكُمْ فِی سَقَرَ * قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّینَ * وَلَمْ نَكُ نُطْعِمُ الْمِسْكِینَ* وَكُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخَائِضینَ* وَكُنَّا نُكَذِّبُ بِیوْمِ الدِّینِ) (۱) ؛ چه چیز شما را به دوزخ فرستاد؟ میگویند: ما از نمازگزاران نبودیم و اطعام مستمند نمیكردیم! و پیوسته با اهل باطل همنشین و همصدا بودیم و همواره روز جزا را انكار میكردیم. این آیه به خوبی نشان میدهد كه تا چه حدّ ترك این فریضه الهی خطرناك است كه میتواند سبب سقوط در دوزخ شود. به جا آوردن نماز آن قدر از نظر اسلام مهم است كه طبق بعضی از روایات معروف، به نخستین چیزی كه در نامه اعمال نگاه می شود نماز است، كه اگر در نامه اعمال وجود داشت به سایر اعمال نیك نگریسته خواهد شد وگرنه به بقیه نگاه نمی شود و چنین كسی روانه دوزخ میگردد (۲).

—————————————————
۱٫ مدثر،آیه۴۲ـ۴۶٫
۲٫ ر.ك: شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج۳، كتاب الصلوة، باب ششم و هفتم و هشتم، ص۲۲، ج۱۰، ص۱۹، ح۶؛ همان، تفسیر نمونه، ج۲۵، ص۱۱۶٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز