بعضی از آیات شریف كه به وقت نمازهای پنج گانه اشاره كرده است، عبارتند از: «اسراء، ۷۸ و هود، ۱۱۴».

تردیدی نیست كه جزئیات این موضوع (همانند بسیاری از موضوعات دیگر) در این آیات بیان نشده، بلكه خداوند متعال بر اساس حكمت ها و مصالحی ـ كه در احكام الهی است ـ تنها به ذكر كلیات آن بسنده كرده و بیان جزئیات و شرح آن را به پیامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) و امامان معصوم(علیهم السلام) سپرده است؛ لذا این آیات در كنار روایاتی كه به دست ما رسیده است، زمان نمازهای پنجگانه را به طور دقیق مشخص میكند.

بر این اساس، زمانی كه از طرف مشرق، سفیده در آسمان پهن شود (فجر دوم)، وقت نماز صبح آغاز می شود و تا وقتی كه آفتاب طلوع كند، به پایان میرسد. وقت نماز ظهر و عصر از هنگامی كه سایه شاخص بر روی زمین به آخرین درجه كمیِ خود برسد (اول ظهر) شروع می شود و تا موقعی كه به اندازه خواندن نماز عصر، به غروب آفتاب زمان داشته باشد، ادامه دارد. هنگام نماز مغرب و عشا از اول مغرب تا وقتی كه به قدر خواندن نماز عشا به نصف شب مانده باشد، ادامه دارد (۱).

—————————————————————————
۱٫ برای آگاهی بیشتر ر.ك: ناصر مكارم شیرازی و دیگران، تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۲۲۱، توضیح المسائل، باب اوقات نماز، مسئله ۷۳۶، ۷۴۱، ۷۲۹، ۷۳۱ و ۷۳۷/؛ عروة الوثقی، باب اوقات نماز، مسئله ۲ و ۱۰٫دسته بندی مطلب : پرسمان
برچسب ها :
درباره ما

نماز آرام بخش ترین معجون هستی است که روان آدمیان را مشحون از صلابت و رضا می کند. نماز گواراترین شربت آسمانی است که هیچ مائده ای با آن برابری نمی کند. نماز سبزینه ی نیاز است و آبرو که در آن ذره ای از خلش و خفت وجود ندارد. و در یک کلام نماز تابش آفتاب جمال خدا بر کویر هیات انسانی است.

ذکر امروز

آیه امروز
اوقات شرعی

جشنواره نماز